Globalna Wojna Domowa
Spektakl Biennale Warszawa

• Globalna Wojna Domowa

Dzięki uprzejmości Biennale Warszawa

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na najnowszy spektakl Pawła Wodzińskiego, prezentowany w ramach rezydencji Biennale Warszawa w Departamencie Obecności.

Nowa konstelacja ruchów politycznych, w których powraca widmo idei faszystowskiej stała się faktem. Wszystkie te ruchy przedstawiają szereg wspólnych cech, a wśród nich są przejawy ksenofobii i islamofobii oraz odrzucenie globalizacji na rzecz społecznie regresywnego i nacjonalistycznego protekcjonizmu. Włoski historyk Enzo Traverso charakteryzuje te polityczne ruchy mianem post-faszystowskiej konstelacji w tym sensie, że mają różne ideologiczne matryce i pochodzenie. Niektóre formacje mają wyraźnie neofaszystowski profil, taki jak Złoty Świt w Grecji lub organizacje, starające się ożywić nacjonalistyczną tradycję lat 30., jak choćby Obóz Narodowo-Radykalny nawiązujący do przedwojennego ugrupowania faszyzującego o tej samej nazwie. Niektóre ruchy w Europie Zachodniej, takie jak Front Narodowy we Francji, mają neofaszystowskie pochodzenie, ale starają się ewoluować poprzez zmianę ich dyskursu; inne mają różne korzenie, ale zbliżają się do tej samej orientacji. Tak jest choćby w przypadku UKIP w Wielkiej Brytanii i Alternative für Deutschland (AfD) w Niemczech.

Na naszych oczach przemoc ponownie jest upolityczniana. Tylko, że tym razem odbywa się w demokratycznych ramach, bez ambicji autorytarnych, jak miało to miejsce w latach 30. ubiegłego wieku. Odpowiedzią na barbarzyństwo neoliberalnego świata, staje się równie barbarzyński kontrprojekt narodowo-konserwatywny, cynicznie wykorzystywany przez populistów. Trwa globalna wojna domowa ludzkości, przed którą trudno szukać schronienia.

Koncept, reżyseria i scenografia

Paweł Wodziński

Opracowanie dramaturgiczne

Piotr Grzymisławski

Karol Nepelski

Asystent kompozytora

Sławek Kyrylow

Magda Mosiewicz

Obsada

Beata Bandurska
Magdalena Celmer
Maciej Pesta
Martyna Peszko
Jan Sobolewski
Konrad Wosik

Paweł Wodziński

dyrektor Teatru „Scena Prezentacje” oraz Biennale Warszawa. Reżyser teatralny. Ukończył Wydział Aktorski (1989) i Wydział Reżyserii Dramatu (1993) PWST im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Debiutował w Teatrze Dramatycznym w Warszawie przedstawieniem Woyzeck Georga Büchnera w 1992 roku.
W 1998 roku założył a następnie był szefem Towarzystwa Teatralnego – stowarzyszenia powołanego do promocji współczesnej dramaturgii oraz głoszenia idei teatru społecznie zaangażowanego. W latach 2000–2003 Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu. W roku 2010 dyrektor programowy 5. Międzynarodowego Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@PORT w Gdyni. W latach 2014 –2017 dyrektor Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, gdzie wyreżyserował sztukę Stanisława Wyspiańskiego "Powrót Odysa" (2007) oraz spektakle "Krasiński. Nie-Boska komedia. Instalacja teatralna" (2008), "Słowacki. 5 dramatów. Rekonstrukcja historyczna" (2010), "Mickiewicz. Dziady. Performance" (2011) oraz "Ślub Witolda Gombrowicza" (2012). W ostatnich sezonach zrealizował również spektakle: "Ifigenię" (2014), "Thermidora" (2014), "Samuela Zborowskiego" (2015) czy "Grona gniewu" (2016) oraz ostatnio "Solidarność. Rekonstrukcja" i "Solidarność. Nowy projekt" (2017). Jest także autorem blisko 40 scenografii. Pisze teksty teoretyczne i felietony.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

17:00 Debata NOWE FORMY GLOBALNEJ PRZEMOCY WYTWARZANE PRZEZ KAPITALIZMDebata MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
19:00 Spektakl Globalna Wojna Domowa Spektakl Biennale Warszawa MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
19:00 Spektakl REZYDENCJA ARTYSTYCZNA – POKAZ PRACY WARSZTATOWEJMARTHY BOUZIOURI MUZEUM na Pańskiej
Warsztaty PLAYING - REPLAYINGWarsztaty Liny Majdalanie MUZEUM na Pańskiej
19:00 Wykład PRZECIW-PRACA 1 CZY WYZWOLĄ NAS MASZYNY? MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
10:00 Seminarium PRZECIW-PRACA 1 CZY WYZWOLĄ NAS MASZYNY? SEMINARIUM MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
19:00 Warsztaty REZYDENCJA ARTYSTYCZNA – POKAZ PRACY WARSZTATOWEJ LINY MAJDALANIE PLAYING - REPLAYING MUZEUM na Pańskiej