Globalna Wojna Domowa
Spektakl Biennale Warszawa

• Globalna Wojna Domowa

fot. Monika Stolarska / Biennale Warszawa

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na najnowszy spektakl Pawła Wodzińskiego, prezentowany w ramach rezydencji Biennale Warszawa w Departamencie Obecności.

Nowa konstelacja ruchów politycznych, w których powraca widmo idei faszystowskiej stała się faktem. Wszystkie te ruchy przedstawiają szereg wspólnych cech, a wśród nich są przejawy ksenofobii i islamofobii oraz odrzucenie globalizacji na rzecz społecznie regresywnego i nacjonalistycznego protekcjonizmu. Włoski historyk Enzo Traverso charakteryzuje te polityczne ruchy mianem post-faszystowskiej konstelacji w tym sensie, że mają różne ideologiczne matryce i pochodzenie. Niektóre formacje mają wyraźnie neofaszystowski profil, taki jak Złoty Świt w Grecji lub organizacje, starające się ożywić nacjonalistyczną tradycję lat 30., jak choćby Obóz Narodowo-Radykalny nawiązujący do przedwojennego ugrupowania faszyzującego o tej samej nazwie. Niektóre ruchy w Europie Zachodniej, takie jak Front Narodowy we Francji, mają neofaszystowskie pochodzenie, ale starają się ewoluować poprzez zmianę ich dyskursu; inne mają różne korzenie, ale zbliżają się do tej samej orientacji. Tak jest choćby w przypadku UKIP w Wielkiej Brytanii i Alternative für Deutschland (AfD) w Niemczech.

Na naszych oczach przemoc ponownie jest upolityczniana. Tylko, że tym razem odbywa się w demokratycznych ramach, bez ambicji autorytarnych, jak miało to miejsce w latach 30. ubiegłego wieku. Odpowiedzią na barbarzyństwo neoliberalnego świata, staje się równie barbarzyński kontrprojekt narodowo-konserwatywny, cynicznie wykorzystywany przez populistów. Trwa globalna wojna domowa ludzkości, przed którą trudno szukać schronienia.

Koncept, reżyseria i scenografia

Paweł Wodziński

Opracowanie dramaturgiczne

Piotr Grzymisławski

Karol Nepelski

Asystent kompozytora

Sławek Kyrylow

Magda Mosiewicz

Obsada:

Beata Bandurska, Magdalena Celmer, Maciej Pesta, Martyna Peszko, Jan Sobolewski, Konrad Wosik

Paweł Wodziński

dyrektor Teatru „Scena Prezentacje” oraz Biennale Warszawa. Reżyser teatralny. Ukończył Wydział Aktorski (1989) i Wydział Reżyserii Dramatu (1993) PWST im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Debiutował w Teatrze Dramatycznym w Warszawie przedstawieniem Woyzeck Georga Büchnera w 1992 roku.
W 1998 roku założył a następnie był szefem Towarzystwa Teatralnego – stowarzyszenia powołanego do promocji współczesnej dramaturgii oraz głoszenia idei teatru społecznie zaangażowanego. W latach 2000–2003 Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu. W roku 2010 dyrektor programowy 5. Międzynarodowego Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@PORT w Gdyni. W latach 2014 –2017 Dyrektor Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, gdzie wyreżyserował sztukę Stanisława Wyspiańskiego Powrót Odysa (2007) oraz spektakle Krasiński. Nie-Boska komedia. Instalacja teatralna (2008), Słowacki. 5 dramatów. Rekonstrukcja historyczna (2010), Mickiewicz. Dziady. Performance (2011) oraz Ślub Witolda Gombrowicza (2012). W ostatnich sezonach zrealizował również spektakle: Ifigenię (2014), Thermidora (2014), Samuela Zborowskiego (2015) czy Grona gniewu (2016) oraz ostatnio Solidarność. Rekonstrukcja i Solidarność. Nowy projekt (2017). Jest także autorem blisko 40 scenografii. Pisze teksty teoretyczne i felietony."

Inne wydarzenia z tego cyklu: