Geografie (nie)bezpiecznych przestrzeni z perspektywy queer
Debata MDAG

• Geografie (nie)bezpiecznych przestrzeni z perspektywy queer

Zapraszamy na debatę towarzyszącą pokazom filmów w ramach tegorocznego Festiwalu Millenium Docs Against Gravity, którą poprowadzi Gabriela Sitek z udziałem Dawida Nickla, Liliany Zeic i Filipki Rutkowskiej.

Debata po filmach „Filipka”, reż. Dawid Nickel, „Szanowna Pani”, reż. Liliana Zeic, „Podając się za wielką szarą sowę”, reż. Charlotte Prodger, „Ostatnie sprawy”, reż. Deborah Stratman.

Premiery filmów „Filipka” Dawid Nickel, w którym główna postać, osoba o płynnej tożsamości genderowej, przygotowuje się do pierwszego występu i decyduje się zmierzyć z konserwatywnymi rodzicami oraz „Szanowna Pani” Liliany Zeic, w którym do przestrzeni mieszkania przenikają agresywne, roszczące sobie prawo do obiektywnego obrazowania polskiej rzeczywistości newslettery Ordo Iuris. To wypowiedzi o tworzeniu czy zagrożeniu ekspresji tożsamości. Jakie warunki i jakie praktyki mogą pomóc w odnalezieniu osobom nieheteronormatywnym bezpiecznej przestrzeni we współczesnej Polsce? Jakimi przestrzeniami w tym kontekście mogą być miasto, mniejsze miejscowości czy nawet przestrzeń przyrody?

Bilety na pojedyncze pokazy do kupienia na stronie festiwalu.

Dawid Nickel – współpracował z Małgorzatą Szumowską („Body/Ciało” i „Twarz”) oraz Łukaszem Rondudą („Wszystkie Nasze Strachy”). Jego pierwsza produkcja „Ostatni Komers”, wygrała Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2020 w sekcji Mikrobudżety.

Filipka Rutkowska – performerka, aktorka, historyk sztuki. W swojej pracy przygląda się społeczeństwu z perspektywy płynnej tożsamości seksualnej. Przez lata związana z Fundacją Galerii Foksal w Warszawie, obecnie można ją zobaczyć m.in. w „Orlando. Biografie” w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Liliana Zeic (dawniej Piskorska) – artystka wizualna, doktora sztuk pięknych, queerowa feministka. W swojej praktyce artystycznej analizuje problematykę społeczną z perspektywy radykalnej wrażliwości, zajmuje się tematem queerowości i nieheteronormatywności.

dr Gabriela Sitek – doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie nauk o sztuce, kuratorka sekcji Geografie (nie)bezpiecznych przestrzeni.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

17:00 Oprowadzanie Oprowadzanie opiekuna/opiekunki publicznościWystawa „Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów ” MUZEUM nad Wisłą
18:00 Debata Patrząc inaczej. Nomadyczna perspektywa w filmach kobietDebata MDAG Kinoteka
Plac Defilad 1, Warszawa
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po angielsku / Guided tour in EnglishWystawa „Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów ” MUZEUM nad Wisłą
17:00 Debata O krytycznym odbiorze obrazów w przestrzeni publicznej Kinoteka
Plac Defilad 1, Warszawa
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie opiekuna/opiekunki publicznościWystawa „Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów ” MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie Małgorzaty Radkiewicz MUZEUM nad Wisłą
16:00 Debata O inkluzywnej reprezentacji na wystawach muzealnych Kinoteka