Gender i wieś
Spotkanie z Michałem Łagowskim i Danielem Rycharskim

• Gender i wieś

Michał Łagowski, \"Jagna in memoriam\"

Muzeum zaprasza na spotkanie towarzyszące wystawie „Co widać” z Michałem Łagowskim i Danielem Rycharskim - dwoma kluczowymi artystami tworzącymi swoją sztukę w kontekście nie-miejskim.

W ostatnich latach można było zaobserwować pojawienie się sztuki współczesnej rozwijanej na wsi. Artyści pochodzący ze wsi po ukończeniu studiów często wracają w swoje rodzinne strony i prowadzą tam działalność artystyczną, na różne sposoby zmagając się z wiejskim kontekstem. Z jednej strony starają się podkreślać związek z lokalną społecznością (Rycharski), z drugiej strony sa dalecy od jej idealizowania (Łagowski)

Jedną z głównych kwestii podejmowanych w ramach spotkania będzie problematyka gender i wsi.

Michał Łagowski jest jednym z najciekawszych polskich performerów młodego pokolenia. W swojej sztuce zajmuje się relacją centrum-peryferie, zestawiając ze sobą np. kwestie gender i problemy społeczności wiejskich.

Daniel Rycharski jest autorem filmów, instalacji multimedialnych i obiektów site-specific. Tworzy projekty publiczne w przestrzeni wiejskiej, angażujące lokalną społeczność.