Gdzie te światy, do których tęsknią kwiaty?
Osiedlowy Festyn Pamięci. Jagoda Dobecka oraz Frajda Natychmiast i Kacper Szalecki

  • zdjęcie. Duże stokrotki na tle niebieskiego nieba i zielonych krzewów.

    Park Rzeźby na Bródnie

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na Osiedlowy Festyn Pamięci „Gdzie te światy, do których tęsknią kwiaty” w Parku Rzeźby na Bródnie. Wydarzenie przygotowują Jagoda Dobecka, Frajda Natychmiast i Kacper Szalecki.  

Nostalgia, tęsknota, żałoba są wehikułem, który przenosi nas w czasie. Kiedy przyszłość nie rysuje się obiecująco, łatwo zatracić się we wspomnieniach, by choć przez chwilę doznać ukojenia. Tytuł wydarzenia zaczerpnięty został z wiersza Bolesława Leśmiana „Ogród zaklęty”. Utwór opowiada o wiecznym ogrodzie - miejscu granicznym, gdzie życie łączy się ze śmiercią, a jawa ze snem.

Na terenie dzisiejszego Parku Rzeźby na Bródnie, niegdyś istniały ogródki działkowe, o czym do dzisiaj przypominają rosnące gdzieniegdzie na terenie parku drzewa owocowe. Patrząc na alejkę starych, powykręcanych jabłonek możemy wyobrazić sobie istniejące tu niegdyś działkowe parcele, grządki czy rabatki. Oddając ukłon roślinom, które jako ciche obserwatorki „pamiętają” więcej, uczynimy je bohaterkami Osiedlowego Festynu Pamięci. Skupiając się na ich wytrwałości i uporze, spróbujemy popatrzeć na świat z ich perspektywy. Do jakich światów tęsknią tytułowe kwiaty? Czy jesteśmy w stanie je sobie wyobrazić?

Festyn jest jednodniowym wydarzeniem z szeregiem wspólnych aktywności oraz rozrywek. Mamy nadzieję, że każdy i każda znajdzie coś dla siebie i jak na festyn przystało, będziemy się razem świetnie bawić. Wszystkie aktywności odbywać się będą w pobliżu Domku Herbacianego w Parku Rzeźby na Bródnie.

W programie:

godz. 16:00
Quiz z sadzonkami
 

Znaczną część Bródna zajmuje cmentarz, który jest szczególnym miejscem pamięci. Chcąc „zasiać ziarno” refleksji nad różnymi formami upamiętniania, zapraszamy do wspólnego tworzenia ogrodu w pobliżu Domku Herbacianego. Wspólnie będziemy sadzić rośliny, które w symboliczny sposób odwołują się do przemijania i pamięci; wpisują się w cykle przyrody, jednocześnie będąc afirmacją życia. Zapraszamy do udziału w quizie roślinnym z szeregiem pytań; każda odgadnięta roślina zyska imię osoby biorącej udział w naszej gry.

godz. 18:30
Kiedyś to było - spotkanie wspomnieniowe z mieszkańcami_kami Bródna.
 

Podczas tego wydarzenia, w luźniej leżakowej atmosferze przy szklaneczce lemoniady, będziemy dzielić się wspomnieniami związanymi z Bródnem i najbliższym otoczeniem parku. Zachęcamy do przyniesienia ze sobą starych fotografii, które będą służyć jako punkt wyjścia do opowiadanych historii.

godz. 19:30
„Historia o dwóch kwiatach rosnących po przeciwnych brzegach rzeki” – przedstawienie teatralne.
 

Spektakl opowiadający legendę o dwóch osadach podzielonych płynącą między nimi rzeką oraz dwóch kwiatach Stokrotce i Mleczu, które jako narratorki relacjonują burzliwe losy mieszkańców i mieszkanek osad, ale również biorą czynny udział w zażegnaniu wielkiego kryzysu po obu brzegach. Całość przyjmie formę bajki, w której smoki i czary przecinają się z prozą życia. Przedstawieniu będą towarzyszyć elementy choreografii oraz muzyka. W rolę kwiatów wcielą się Frajda Natychmiast i Kacper Szalecki.

godz. 21:00
„Pamiętasz, była jesień” – najsmutniejsze karaoke
 

Na koniec Osiedlowego Festynu Pamięci zapraszamy na najsmutniejsze karaoke. Zaśpiewajmy razem piosenki z zestawu popularnych utworów mówiących o utracie, pamięci i tym, co bezpowrotnie minęło. Kolektywny wymiar karaoke może posłużyć jako tuba dla wspólnego przeżywania utraty. Nie jest to być może najweselszy temat, ale kto z nas nie ma z nim jakiegokolwiek doświadczenia? Za to doświadczenie w śpiewaniu nie jest wymagane w ogóle. Jak wiadomo, podczas karaoke nie ma lepszych i gorszych. Na najsmutniejszej playliście znajdzie się sporo polskich, złotych klasyków, ale nie zabraknie również zagranicznych hitów. Traumy przeżyjmy śpiewająco i wspólnie!

Przykłady piosenek:
 

Mariah Carey – Without You
Sinead O’Connor – Nothing Compares 2 U
Republika – Odchodząc
Celine Dion – My Heart Will Go On
Maanam – To tylko tango
R.E.M. – Everybody Hurts
Whitney Houston – I Will Always Love You
Violetta Villas – List do matki
Mieczysław Fogg – To ostatnia niedziela
Pretenders – I’ll Stand by You
Sława Przybylska – Pamiętasz była jesień
Myslovitz – Chciałbym umrzeć z miłości
Dawid Podsiadło – mori
Edyta Bartosiewicz – Ostatni
 

Jagoda Dobecka – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, doktorantka Szkoły Doktorskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W swoich realizacjach poszukuje sposobów na kolektywne przeżywanie stanów związanych z utratą oraz elementów dających poczucie bezpieczeństwa. Interesują ją utylitarne strategie sztuki inicjujące przestrzenie nawiązywania i poszerzania relacji oraz zmiany hierarchii społecznych.

Jej prace brały udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in.: Druga Skóra, Centralne Muzeum Włókiennictwa (Łódź 2023), Niepokój przychodzi o zmierzchu, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki (Warszawa 2022), Sugar and Salt, Galeria Monopol (Warszawa 2022), Apostasia: Rituals of Letting Go, Garage Gallery (Praga 2021). Uczestniczka programów rezydencyjnych MeetFactory w Pradze, KAIR Košice Artist in Residence, Goyki3 w Sopocie, ssesi.space w Brnie. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Wrocławia. Nominowana do Nagrody WARTO w kategorii Sztuki Wizualne (Wrocław 2021).

Frajda Natychmiast – aktorka, performerka, choreografka. Absolwentka Warszawskiej Szkoły Filmowej. Brała udział w trzech edycjach kursu Choreografia w Centrum w Ruchu w Warszawie. Stypendystka programu ATLAS na Festiwalu ImPulsTanz w Wiedniu (2022), gdzie prezentowała solo performance „Who do we choose to belive”. W swojej pracy zabiera głos w sprawie kobiet doświadczających przemocy psychicznej, obdziera prywatne i publiczne procesy emancypacji z przyjętych binaryzmów ofiara/opresor, omawia współczesne strategie performowania kobiecości w epoce #metoo w wydaniu polskim. Jej twórczość charakteryzuje autentyczność i bezpośredni związek z życiem. Jest autorką performatywnej metody "uwłasnowolnienia", czyli praktyki pracy z ciałem, która pozwala zbadać własne przekonania na temat samych siebie, własnego wstydu i miejsca, z którego patrzymy na ciało wytwarzające narracje.

Kacper Szalecki – artysta wizualny, fotograf, autor instalacji artystycznych i wideo. Jako fotograf zadebiutował w 2016 roku na Miesiącu Fotografii w Krakowie fotopamiętnikiem i blogiem Olympia’s Diary. Od tego czasu rozwija wielowątkowy projekt państwa pod flagą żółto-różową Potopia. W pracy nad instalacjami, często wykorzystuje kolekcje muzealne (m.in. rzeźb i ceramiki podczas wystawy Relaksik (2021) w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, czy tkaniny i ubiorów w instalacji Kraj Pełen Kras (2022) w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi). Współtwórca upadłego kolektywu artystycznego i artist run-space’u Dom Mody Limanka (2017-19). Okazjonalnie sięga po strategie kuratorskie (cykl rezydencji artystycznych Zapisz jako wersję roboczą (2020) skupionych na wykorzystaniu zbiorów cyfrowych dla artystek na Instagramie Muzeum Sztuki w Łodzi). Mieszka w Łodzi.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

DzieńGodzinaNazwa wydarzeniaMiejsce wydarzenia
12:00 Warsztaty Gobliny i gobelinyWarsztaty z kreatywnego szycia dla młodzieży i dorosłych. Park Rzeźby na Bródnie, Domek herbaciany
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po Parku Rzeźby na BródnieSztuka na świeżym powietrzu! Park Rzeźby na Bródnie, Domek herbaciany
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
12:00 Warsztaty Dziennik zwany szkicownikiemWarsztaty z prowadzenia szkicownika jako formy notatnika dla młodzieży i dorosłych Park Rzeźby na Bródnie, Domek herbaciany
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
12:00 Warsztaty Gobliny i gobelinyWarsztaty z kreatywnego szycia dla młodzieży i dorosłych. Park Rzeźby na Bródnie, Domek herbaciany
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po Parku Rzeźby na BródnieSztuka na świeżym powietrzu! Park Rzeźby na Bródnie, Domek herbaciany
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
12:00 Warsztaty Rodzinny spacer sensoryczny po Parku Rzeźby na Bródniewarsztaty dla rodzin z dziećmi od 4. roku życia Park Rzeźby na Bródnie, Domek herbaciany
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
13:00 Warsztaty Gobliny i gobelinyWarsztaty z kreatywnego szycia dla młodzieży i dorosłych. Park Rzeźby na Bródnie, Domek herbaciany
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
12:00 Warsztaty Co w trawie piszczy w Parku Rzeźby na Bródnie? warsztaty dla rodzin z dziećmi od 3. roku życia Park Rzeźby na Bródnie, Domek herbaciany
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
12:00 Warsztaty Widoczki - ODWOŁANEmiędzypokoleniowe działania teatralne Park Rzeźby na Bródnie, Domek herbaciany
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa