Gdzie jest miejsce sztuki?
warsztaty dostosowane do potrzeb dorosłych z ASD
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza dorosłych z ASD do Muzeum nad Wisłą na warsztaty w ramach wystawy „Daniel Rycharski. Strachy”.
Podczas warsztatów zastanowimy się, gdzie jest miejsce sztuki. Czy sztukę oglądamy tylko w muzeach? A może spotkamy ją też w innych przestrzeniach? Czy sztuki jest więcej w mieście czy na wsi? Czy w jednych krajach jest więcej sztuki niż w innych?
Porozmawiamy o naszych wrażeniach, a potem pójdziemy na wystawę. Możliwe, że prace artysty, Daniela Rycharskiego, podsuną nam nowe przemyślenia na temat miejsca sztuki. Oglądając projekty artysty zastanowimy się też, do czego służy sztuka. Czy pełni funkcję estetyczną, przypomina nam o osobach i wydarzeniach, czy zaprasza i zachęca nas tylko do przemyśleń czy też do działania? Na koniec spotkania, w sali warsztatowej Muzeum, przy użyciu kilku technik plastycznych stworzymy własną pracę. Zastanowimy się, do czego może nam służyć i gdzie możemy ją ustawić. Czy uda się nam znaleźć dla niej miejsce poza Muzeum?
UWAGA: W trakcie zwiedzania wystawy wyjdziemy na dwór do pracy, która pokazywana jest na zewnątrz budynku. Prosimy o zabranie kurtek, ewentualnie czapek i rękawiczek.
Warsztaty dostosowane są do potrzeb dorosłych ze spektrum autyzmu w konsultacji z Aleksandrą Sztajerwald z Fundacji Kultury Bez Barier.
Formularz zgłoszeniowy został ukryty.
Aleksandra Górecka
edukatorka i animatorka, początkująca fotografka i rysowniczka, absolwentka pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w którym oprowadza dzieci po wystawach i prowadzi dla nich twórcze warsztaty. W edukacji najważniejsza jest dla niej swoboda twórcza, otwartość i łamanie schematów. W rysunku najbardziej interesują ją motywy roślinne, w fotografii detale przyrody i szczęśliwi ludzie. Obecnie mieszka, działa i pracuje w Warszawie.
Marta Przasnek
historyczka sztuki, uczestniczka programu studiów drugiego stopnia „Między Wschodem a Zachodem - historia kultury i myśli”, współprowadzonych przez uniwersytety w Warszawie, Kolonii, Moskwie i Belgradzie. Od września 2015 roku współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, gdzie prowadzi oprowadzania i warsztaty dla osób dorosłych. Od 2013 roku opracowuje również teksty audiodeskrypcji dla Muzeum oraz dla Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki.