Gastronomia polska
W centrum światowej awangardy

  • Gastronomia polska

    Marek Cecuła, Edyta Cieloch, \"Natura\", 2009

Projekt „Gastronomia polska: W centrum światowej awangardy” skupia trzy wybitne talenty w tej dziedzinie - Wojciecha Modesta Amaro, Ryana Bromleya oraz Marka Cecułę – z których każdy jest ekspertem w swojej specjalności.

Każda z tych postaci z osobna jest szanowana na całym świecie za wprowadzane innowacje oraz wkład w rozwój globalnego dyskursu w ramach reprezentowanej przez siebie dyscypliny. Celem wydarzenia jest prezentacja migawek prac tych trzech wybitnych osobistości, dyskusje na temat kierunków rozwoju gastronomii, wyzwań oraz nowego podejścia, którego celem jest napędzanie postępu w dziedzinie.

To dojrzałe dyskusje, które wykraczają poza zmysłowość jedzenia, by badać najbardziej ekscytujące i obiecujące kierunki rozkwitającej naukowej dziedziny gastronomii. Każdy z mówców przedstawi prezentację, po zakończeniu której zorganizowany zostanie panel dyskusyjny pozwalający na bardziej szczegółowe przyjrzenie się omawianym problemom oraz zadawanie nurtujących publiczność pytań.

Współorganizatorem wydarzenia jest Instytut Adama Mickiewicza.

Wojciech Modest Amaro: Kuchnia polska a świat – świat a kuchnia polska

Przez stulecia kuchnia polska rozwijała się w miarowym tempie. W ostatnich latach jednak potężne narzędzia naukowe oraz nowe podejście do sztuki kulinarnej zmieniło oblicze gastronomii. Przemiany te pozwoliły praktyce gastronomicznej na ogromny krok naprzód – otwierając przed nią nowe możliwości dotyczące roli smaku, funkcji oraz formy w kuchni.
Dyskusja dotyczy drogi, jaką przebyły te potężne narzędzia by znaleźć się w polskiej gastronomii, odkrywając tym samym bogactwo narodowej spiżarni. Jakość smaków polskich teraz przykuwa uwagę całego świata, dzięki czemu Polska znajduje się w centrum zainteresowania międzynarodowej gastronomii. Prelekcja skupia się na badaniu smaków, technik oraz filozofii przyświecającej nowemu pokoleniu polskich szefów kuchni.

Marek Cecuła: Odkrywanie na nowo przestrzeni pomiędzy stołem a jedzeniem

Poszukiwanie nowych kierunków rozwoju projektów ceramicznych oraz związków pomiędzy projektantem, szefem kuchni i sztuką kulinarną. Projektowanie sztuki kulinarnej wymaga produktów, które odzwierciedlają kreatywny potencjał drugiej osoby – osoby szefa kuchni.
Projektując elementy dające szereg różnych możliwości i oferując neutralną, interaktywną formę, w rzeczywistości współpracujemy z inną kreatywną osobą, która uzupełni naszą pracę swoją własną kompozycją. Kompozycja ta powinna łączyć się w jedną całość z porcelanową formą stworzoną przez projektanta ceramiki. Z tego też powodu, aby projekty sztuki kulinarnej odpowiadały gustom i wymogom restauracji i jej szefów kuchni, winny one powstawać w ścisłej współpracy z nimi. Tutaj u źródła udanego projektu stoi właściwy wybór substancji, surowców i przepisów wykorzystywanych przez szefów kuchni. Wyobraźnia, różnorodność w użytkowości oraz wymiar estetyczny to główne składniki projektu nowego wyrobu kulinarnego.

Ryan Bromley: Łamanie zasad na styku sztuki i gastronomii

Gastronomia jest jedną z tych dyscyplin kultury, które nie posiadają własnej szkoły czy też myśli krytycznej, ale zależą od ostrego pióra samozwańczych ekspertów oceniających restauracje i kuchnię – często na niekorzyść goszczących ich lokali.

Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest wyłączenie gastronomii z dziedziny sztuki w nurcie myśli europejskiej. Prezentacja odkrywa kontrowersyjny związek pomiędzy sztuką i gastronomią, pokazuje wysiłki wkładane w uczynienie zmysłów (smak, węch, zmysły chemiczne) częścią współczesnej sztuki oraz wpływ sztuki na gastronomię. Do korzyści płynących z takiego podejścia należą nowe formy współpracy, nowatorskie prace teoretyczne w obu dziedzinach oraz nowe kierunki w sztuce i gastronomii.

Wojciech Modest Amaro

Właściciel i główny szef kuchni Atelier Amaro – pierwszej w Polsce restauracji, która otrzymała gwiazdkę Michelin. Wojciech Modest Amaro niestrudzenie pracował przez wiele lat, doskonaląc swoje umiejętności pod okiem tak wyśmienitych szefów kuchni jak np. Ferran Adria (El Bulli), Yanick Alleno (Le Meurice) czy Rene Redzepi (Noma). Jego wysiłki zaowocowały pierwszą w historii gwiazdką przewodnika Michelin przyznaną polskiej restauracji (Główne miasta Europy 2013). W roku 2008, talent Wojciecha Modesta Amaro został doceniony przez Międzynarodową Akademię Gastronomiczną, która wyróżniła go prestiżową nagrodą Chef de l’Avenir. Amaro jest autorem bestsellerowej książki „Kuchnia polska XXI wieku”, za którą otrzymał Grand Prix de la Literature Gastronomique w Paryżu. Pozycja ta zmieniła oblicze współczesnej kuchni polskiej, ukazując możliwości kreatywnego gotowania w oparciu o klasyczne i tradycyjne potrawy. W swojej pracy Amaro sięga w głąb natury, na nowo odkrywając sekrety polskiej kuchni.

Marek Cecuła

Artysta, projektant i pedagog – dyrektor Modus Design, współzałożyciel i dyrektor artystyczny Ćmielów Design Studio. Marek Cecuła jest ceramikiem, który angażuje się w szeroko rozumiane działania kreatywne. Swoją reputację zbudował w Nowym Jorku, gdzie założył studio ceramiczne oraz galerię porcelany współczesnej. Był dziekanem wydziału projektowego w Parsons School of Design w Nowym Jorku a obecnie pełni funkcję profesora gościnnego w Royal College of Art w Londynie. W swojej pracy kuratorskiej organizował międzynarodowe wystawy ceramiki dla Muzeum Gardinera w Toronto oraz dla Muzeum Sztuki i Projektowania w Nowym Jorku. Jego dzieła ceramiczne są ozdobą kolekcji wielkich instytucji w dziedzinie sztuki, w tym Muzeum Wiktorii i Alberta oraz Muzeum Sztuk Pięknych w Huston. W swojej pracy Cecuła wykorzystuje zainteresowanie sztuką kulinarną, które rozpoczęło się wraz z projektem Art Food, łączącym studentów różnych szkół w różnych państwach oraz producentów porcelany. Dziś, jako dyrektor Ćmielow Design Studio, Cecuła angażuje się w tworzenie kulinarnych produktów z porcelany, nadając tym samym nowy wymiar porcelanie stołowej czy przedmiotom gastronomicznym. Artysta proponuje alternatywne spojrzenie na przedmioty domowego użytku, skupiając się na przestrzeni stołu i odkrywając na nowo konwencjonalną przestrzeń pomiędzy jedzeniem a stołem. Marek Cecuła mieszka i pracuje w Polsce i w Nowym Jorku.

Ryan Bromley

Kurator w dziedzinie gastronomii, badacz polityki żywieniowej i szef kuchni. Ryan Bromley to naukowiec w dziedzinie współczesnej gastronomii i specjalista w badaniu roli zmysłów (smak, węch i zmysły chemiczne) w sztuce. Artysta buduje nową przestrzeń konwersacyjną pomiędzy nauką, sztuką i gastronomią. Współpracując z renomowanymi światowymi instytucjami, wdraża pionierskie teorie i jest kuratorem projektów graficznych angażujących niedostrzegalne zmysły smaku i zapachu.

Bromley pracuje jako „tłumacz” dyscyplin, kultur i dziedzin, uplatając ze skomplikowanych zagadnień technicznych przystępne narracje, które stanowią dla współczesnej sztuki i gastronomii odskocznię w kierunku innowacji. Bromley jest doktorantem na Oxford Brookes University – a jego badania mają zasięg światowy.* Jest absolwentem kierunku „polityka żywieniowa” (magister) oraz „stosunki międzynarodowe” (licencjat) i stażystą Światowego Programu Żywnościowego ONZ. Ze swoim ponad piętnastoletnim doświadczeniem w międzynarodowym przemyśle spożywczym, które zdobył m.in. pełniąc funkcję głównego szefa kuchni Ambasadora Wielkiej Brytanii w Polsce oraz szefa kuchni znanych londyńskich luksusowych usługodawców gastronomicznych, jak np. Zafferano, Bromley stał się wysokiej klasy specjalistą w swojej rozległej dziedzinie. Artysta ma obywatelstwo polskie i kanadyjskie a obecnie mieszka wraz z rodziną w Ambasadzie RP w New Delhi, w Indiach.

Zobacz także: