FINAŁ IX ROZDZIAŁU PARKU RZEŹBY NA BRÓDNIE
POWTARZANIE MATERIAŁU

• FINAŁ IX ROZDZIAŁU PARKU RZEŹBY NA BRÓDNIE

Fragment modelu rzeźby "Mieszczanie z Bródna" fot. Michał Rumas

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Urząd Dzielnicy Targówek zapraszają na finał IX edycji Parku Rzeźby na Bródnie, podczas którego nastąpi uroczyste odsłonięcie pomnika „Mieszczanie z Bródna”.

Impreza finałowa podsumowuje program tegorocznej edycji, która po raz pierwszy trwała przez całe lato. Złożyły się na nią dziesiątki wydarzeń: rekonstrukcje dzieł sztuki współczesnej, wykłady Latającego Uniwersytetu w Parku Rzeźby oraz w Areszcie Śledczym na Grochowie, spacery tematyczne po Bródnie i pikniki rodzinne przy Domku Herbacianym. W tym samym czasie w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku trwały prace nad odlewem z brązu rzeźby „Mieszczanie z Bródna” – powtórzeniem w szlachetnym materiale figur stworzonych przez mieszkańców dzielnicy w ramach zeszłorocznej, VIII odsłony projektu.

Rok po prezentacji projektów rzeźb, wykonanych z nietrwałych materiałów, nastąpi odsłonięcie wykonanego na ich podstawie pomnika „Mieszczanie z Bródna”, nawiązującego do słynnej rzeźby Auguste’a Rodina „Mieszczanie z Calais”. Nad zbiorowym autoportretem współczesnych Bródnian, którego pomysłodawcą jest Paweł Althamer, pracowało razem z artystami kilkudziesięciu mieszkańców dzielnicy, wśród nich: seniorzy, sportowcy, urzędnicy, parafianie miejscowego kościoła, osoby przebywające w ośrodku dla cudzoziemców, dzieci i młodzież, sportowcy czy aktywiści. Rzeźba stanie przy skrzyżowaniu głównych alej Parku, a jej uroczyste odsłonięcie uświetni koncert Praskiej Orkiestry Dętej.

Kontynuując ideę „powtarzania materiału”, podczas imprezy finałowej będzie okazja, by dowiedzieć się więcej i podyskutować o zgromadzonych dotychczas w Parku rzeźbach. W ramach akcji „Spotkania przy Rzeźbach” zwiedzający Park będą mogli porozmawiać z artystami, kuratorami i znawcami tematu o poszczególnych realizacjach. Osoby, które chciałyby spróbować alternatywnego sposobu doświadczania parkowej przestrzeni zapraszamy na performatywny spacer dźwiękowy. Dla rodzin z dziećmi przygotowaliśmy wiele atrakcji w ramach zamykającego sezon letni pikniku przy Domku Herbacianym. Dzięki współpracy z partnerem finału – Metrem Warszawskim Sp. z o.o., inwestorem zastępczym sprawującym nadzór nad pracami budowlanymi przy rozbudowie sieci metra, mieszkańcy będą mogli uzyskać informacje dotyczące budowy II linii metra w Warszawie o kolejne stacje w kierunku zachodnim oraz wschodnim – północnym. Projekt ten jest współfinansowany przez Unię Europejska z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020

Podczas finałowej loterii będzie okazja, by zdobyć przedpremierowo egzemplarz najnowszej książki Karola Sienkiewicza „Patriota wszechświata. O Pawle Althamerze”, w której wiele uwagi poświęca działaniom artysty na Bródnie oraz samemu Parkowi Rzeźby. Książka ukaże się 2 października w serii mówi muzeum, wydanej przez krakowskie wydawnictwo Karakter we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

AUTORZY RZEŹBY:

Bogumiła Pakieło, Bogumiła Zawadzka, Hanna Stanisławska, Zofia Tobik, Jadwiga Kalinowska, Ewa Kowalska, Zofia Piraszewska, Barbara Dąbrowska, Hanna Piątkowska, Barbara Rosłońska, Danuta Wróblewska, Joanna Chrościcka, Roman Stańczak, Hanna Konador, Tadeusz Podgórski, Małgorzata Podgórska-Manowska, Michał Mioduszewski, Honorata Martin, Andrzej Przybysz, Krzysztof Mioduszewski, Milena Jaworska, Mateusz Kowalczyk, Marek Rąbiński, Maksymilian Podleśny, Diana Grabowska, Bruno Althamer, Tomek Borecki, Kamil Szałaj, Szymon Althamer, Michał Oleksiak, Mateusz Chmura, Krzysztof Ostrzeszewicz, Paweł Chmielewski, mieszkańcy Ośrodka dla Cudzoziemców na Targówku, Norbert Delman, Jerzy Bohdan Szumczyk, Jędrzej Rogoziński, Jerzy Płusa, Iwona Płusa, Jędrzej Rogoziński, Tadeusz Głupczyk, Marzena Klimkiewicz, Dominik Klimkiewicz, Verdiana Calia, Mattia Montemezzani, Paweł Althamer, Rafał Żwirek, Katarzyna Górska-Manczenko, Jolanta Miśkiewicz, Iwona Wujastyk, Krzysztof Miszewski, Paweł Michalec, Monika Szambelan, Kamila Szczubeł, Otylka Woszczyk, Ola Woszczyk, Monika Jaczewska, Ewa Sobocińska, Marzena Kamtarska, Marianka Althamer, Łukasz Babut, Elżbieta Rozwadowska, Tomasz Akacki, Małgorzata Staszewska, Adrian, Klara, Laura, Helena Hruszwicka, Basia Hruszwicka, Adaś Beck.

Program:

14.00 - 17.00 Piknik przy Domku Herbacianym

• Działania Otwarte dla dzieci
  • kawa, herbata, ciastka i relaks na leżakach
  • loteria z nagrodami
  • stoisko informacyjne na temat rozbudowy II linii metra w Warszawie w kierunku zachodnim oraz wschodnim – północnym

14.30 - 15.30 Spotkania przy Rzeźbach – na zwiedzających Park przy pracach będą czekali artyści, kuratorzy i znawcy tematu

14.30 Spacer dźwiękowy – start przy Domku Herbacianym

16.00 Uroczyste odsłonięcie rzeźby „Mieszczanie z Bródna”

16.30 Koncert Praskiej Orkiestry Dętej

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

Warsztaty Park Rzeźby jest na Bródniewarsztaty dla mieszkańców, animatorów i aktywistów Park Rzeźby na Bródnie