Filmoteka Muzeum: Across Realities

• Filmoteka Muzeum: Across Realities

Wojciech Bruszewski, "Dziesięć prac", 1973-77, ze zbiorów Filmoteki Muzeum

Filmoteka Muzeum w Tate Modern Filmy Wojciecha Bruszewskiego miejsce: Starr Auditorium, Tate Modern, Londyn

„Across Realities” to zorganizowany przez Filmotekę Muzeum, Instytut Polski w Londynie i Tate Modern przekrojowy pokaz filmów Wojciecha Bruszewskiego (1947-2009), którego prace – m.in. filmy, fotografie, instalacje realizowane od końca lat 60. – ukazywały złożoność relacji między rzeczywistością, jej oglądem i reprezentacją, oraz układem percepcyjno-poznawczym człowieka, stanowiąc, jak mawiał sam artysta, „pułapki zastawione na rzeczywistość”.

W programie pokazu znalazły się: filmowe eksperymenty Bruszewskiego z autorskiego zbioru „Dziesięć prac” (1973–1977), działania na styku dźwięku i obrazu w krótkich filmach „Der Sternmusik”, „TV-Music”, „TV-Hen”, „Behaviour Music” (1979–1982) oraz wywrotowy wobec tradycyjnych narracji filmowych „Bezdech” (1972).

Po pokazie odbędzie się dyskusja poświęcona sztuce Wojciecha Bruszewskiego oraz jego kontaktom z artystami brytyjskimi. Udział wezmą: David Hall, Fatima Hellberg, Sabina Gill, Łukasz Mojsak, a debatę poprowadzi Stuart Comer.

Pokaz zorganizowany w ramach 11 Polskiego Festiwalu Filmowego „Kinoteka” w Londynie, 7-17 marca 2013.

\"Tate \"Kinoteka\" \"Polski