Feminizacja cohousingów senioralnych
Grupa Mieszkać razem

• [czarno-biała grafika, na białym tle w trójkąt wpisane są cztery elipsy; napisy na grafice umieszczone są w orientacji pionowej  - po polsku \

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na debatę w ramach 12. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE „Coś wspólnego", realizowaną przez grupę Mieszkać razem.

„Dopiero po śmierci męża poczułam się wolna”, „od najmłodszych lat mężczyźni mówili mi, co robić. Na starość nie mam na to ochoty” – opowiadają mieszkanki cohousingów senioralnych. Cohousing od początku był narzędziem równouprawnienia. Kiedy w latach 70. w Skandynawii powstawały pierwsze wspólnoty, jedną z głównych motywacji ich założycieli była chęć odciążenia kobiet. Postanowili, że trudami dnia codziennego, jak sprzątanie czy gotowanie, będą zajmować się w grupie.

Dziś wśród mieszkańców cohousingów senioralnych dominują kobiety. To nie tylko kwestia biologii. Mieszkanki twierdzą, że owszem, żyją dłużej niż ich koledzy, ale są też lepiej przystosowane do współmieszkania niż oni. Nie potrzebują być obsługiwane, a bardziej od wygody cenią wolność. W wielu krajach zakładają własne wspólnoty, dostępne tylko dla kobiet. Jak wygląda ich codzienne życie? Dlaczego to właśnie cohousing stał się dla nich drogą do emancypacji?

W debacie na temat feminizacji cohousingów senioralnych wezmą udział Maria Brenton, badaczka starości i propagatorka co-housingu, która zainicjowała pierwszy cohousing dla starszych kobiet w Wielkiego Brytanii - OWCH; a także Mette Kjörstad, mieszkanka i przewodnicząca zarządu Färdknäppen, pierwszego senioralnego cohousingu w Szwecji. Rozmowę poprowadzi Ada Petriczko, dziennikarka.

Spotkanie w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski.

Rozmowa będzie transmitowana na profilu Muzeum na Facebooku.

Link do aplikacji ZOOM:
Passcode: WWB12

Maria Brenton

badaczka starości i propagatorka cohousingu, zainicjowała pierwszy cohousing dla starszych kobiet w Wielkiego Brytanii - OWCH.

Mette Kjörstad

mieszkanka i przewodnicząca zarządu Färdknäppen, pierwszego senioralnego cohousingu w Szwecji.

Ada Petriczko

dziennikarka, redaktorka, współpracowniczka ,,Wysokich Obcasów”, ,,Gazety Wyborczej” i Vespucci Group. Pisze o globalnych problemach społecznych, prawach kobiet i kulturze. Ukończyła Goldsmiths College w Londynie, MISH na Uniwersytecie Warszawskim oraz Polską Szkołę Reportażu. Stypendystka International Women’s Media Foundation i Robert Bosch Stiftung. Jej debiutancka książka reporterska ukaże się w 2021 roku nakładem wydawnictwa Agora.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

18:00 Spotkanie Czym jest opieka: nadzorem czy troską?Spotkanie online Online
,
12:00 Warsztaty Społecznie i ekonomicznie świadome korzystanie z platform cyfrowychWarsztaty z Janem Zygmuntowskim Online
16:00 Oprowadzanie Coś wspólnego zamkniętegoOprowadzanie kuratorskie Online
18:00 Debata Dobre praktyki pomaganiaJak pomagać, aby nie szkodzić? Online
18:00 Debata Zdrowie a życie we wspólnocie Online
17:00 Warsztaty RenegocjacjeWarsztaty interwencji krytycznej Online
18:00 Debata Postprawda a wykluczenie osób Głuchych Online
11:00 Warsztaty Mieszkać razemIntegracyjne warsztaty rodzinne online Online
,
18:00 Debata Gwałt. Historie z pamiętnika ocalałych (Survivors) Przemoc seksualna w Rwandzie i Kongo w kontekście kolonializmu Online