Eustachy Kossakowski. 6 metrów przed Paryżem

• Eustachy Kossakowski. 6 metrów przed Paryżem

z cyklu „6 metrów przed Paryżem” , Eustachy Kossakowski

Prezentacja albumu „6 metrów przed Paryżem” Eustachego Kossakowskiego wydanego przez wydawnictwo NOUS z udziałem Anki Ptaszkowskiej, Tadeusza Rolkego i Adama Mazura.

„6 metrów przed Paryżem” to słynna seria fotograficzna Eustachego Kossakowskiego przedstawiająca 159 tabliczek z napisem „Paryż”, stojących przy drogach wjazdowych do miasta. Powstała w czasie wędrówek po Paryżu, gdzie fotograf zamieszkał w 1970 roku.

Eustachy Kossakowski był jednym z najbardziej znanych polskich fotografów, zajmował się zarówno fotografią reportażową, jak i artystyczną. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W drugiej połowie lat 50. i w latach 60. pracował jako fotoreporter w pismach „Stolica”, „Zwierciadło”, „Polska”, „Ty i Ja”. Dokumentował i uczestniczył w życiu artystycznym Warszawy oraz Paryża. Archiwum fotografa znajduje się w zbiorach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.