Eksperyment
Import/Export

• Eksperyment

Eksperyment jest motorem rozwoju wszystkiego - od nieustanej ewolucji podwójnej helisy DNA po kształtowanie się kultury i społeczeństwa poprzez bunt nowych pokoleń.

Podczas spotkania o eksperymencie w warsztacie architekta w dobie globalnej wymiany informacji i o tym czy kolektywna wiedza na wyciągnięcie ręki pozwala uniknąć powielania błędów oraz ośmiela do nowych poszukiwań rozmawiać będą – odnosząc się do swoich doświadczeń w kraju i zagranicą – młodzi architekci: Agata Woźniczka i Maciej Zawadzki.

Czy przenikanie się kultur, języków i tradycji dostarcza paliwa do poszukiwań nowych typologii, relacji przestrzennych lub zaskakujących interpretacji tradycyjnych wzorców? Czy kolektywna wiedza na wyciągnięcie ręki pozwala uniknąć powielania błędów oraz ośmiela do nowych poszukiwań? Czy Architekta - przedstawiciela zawodu zaufania publicznego - stać na eksperyment za cudze pieniądze? Czy społeczeństwo stać na brak takich eksperymentów i groźbę stagnacji w rozwoju?

Agata Woźniczka (1986 r.)

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej i stypendystka E.T.S.A. U.A.H w
Madrycie oraz Rady Miasta Wrocławia. Pracowała w kopenhaskim biurze BIG. W holenderskiej edycji konkursu EUROPAN 11 zdobyła wyróżnienie specjalne. Finalistka konkursu
urbanistycznego „Kiev Islands”. Publikuje w magazynach A&B oraz Architektura – Murator. Współprowadzi pracownię BudCud.

Maciej Jakub Zawadzki (1983 r.)

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, stypendysta Sint-Lucas School of Architecture w Brukseli. Pracował jako architekt w kopenhaskim BIG oraz MVRDV w Rotterdamie. Wyróżniony przez magazyn Wallpaper w rankingu najlepszych projektów dyplomowych na świecie Graduate Directory. W 2011 roku jego projekt Muzeum Imigrantów Latynoamerykańskich na Florydzie został nominowany do nagrody na Najlepszy Budynek Świata w kategorii Kultura/Obiekt Niezrealizowany na Światowym Festiwalu Architektury w Barcelonie. Od 2013 roku prowadzi w Warszawie własną pracownię KAMJZ.

Inne wydarzenia z tego cyklu: