Dźwięk wyzwolony
Wykład/performans Paula D. Millera (alias Dj Spooky)

• Dźwięk wyzwolony

W swoim wykładzie/performansie Paul D. Miller aka Dj Spooky, artysta, kompozytor i pisarz, w unikalny dla siebie sposób rozszyfruje afrofuturyzm, używając do tego technik dj'skich (miksów i pętli) oraz materiałów wizualnych.

Jak twierdzi Ytasha Womack, afrofuturyzm znajduje się na „przecięciu kultury afro-amerykańskiej, technologii, wyobraźni, wyzwolenia oraz… mistycyzmu… tam, gdzie przyszłość spotyka się z przeszłością.”

Paul D. Miller aka Dj Spooky, współautor aplikacji dj’skiej na iPada, która pobrana została 12 milionów razy, oraz redaktor książki „Imaginary App”, zgłębiać będzie, jak technologia wyznaczała i wciąż wyznacza to, jak urzeczywistnia się przyszłość.

Paul D. Miller aka DJ Spooky jest obecnie rezydentem Bayreuth Academy of Advanced African Studies.

Paul D. Miller aka Dj Spooky (ur. 1970) – muzyk, pisarz i artysta. Jedna z kluczowych postaci na nowojorskiej scenie muzyki eksperymentalnej. Wykładowca na European Graduate School w Saas-Fee, gdzie prowadzi intensywne letnie kursy w zakresie Music Mediated Art. Autor i redaktor czterech książek dla prestiżowego wydawnictwa MIT Press: "Rhytm Science", "Sound Unbound. Sampling Digital Music and Culture", "Book of Ice" oraz "Imaginary App". Miller współpracował z wieloma wybitnymi muzykami i kompozytorami od Pauline Oliveros I Steve’a Reicha po Chucka D oraz Thurstona Moore’a. Grał również z mistrzami free jazzu: Williamem Parkerem, Matthew Shippem oraz Joe McPheem. Jest autorem “Terra Nova: Sinfonia Antarctica” powstałej na zamówienie Brooklyn Academy of Music oraz “Seoul Counterpoint” napisanej na zamówienie Seoul Institute of the Arts in 2014. Miller był pierwszym artystą na rezydencji w Metropolitan Museum of Art, gdzie zaprezentował “A Civil War Symphony” w 2013 roku. Obecnie pracuje nad: “Peace Symphony” (zamówienie ONZ), nową kompozycją dla Dartmouth College, edycją CD/DVD “Rebirth of a Nation” na Cantaloupe Music, nowym albumem z remixami muzyki dancehall i reggae dla VP Records.