Dzień Wolnej Sztuki
niespieszne oprowadzanie po wystawie

• Zdjęcie. Osoba widzana tyłem, ubrana w płaszczy w kwiatowe wzory, ogląda wystawę - na białych ścianach zawieszone są trzy bardzo kolorowe obrazy z kwiatowymi motywami.

Wystawa "Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko" - fot. Marta Ejsmont

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza w sobotę, 13 kwietnia 2024 roku o godzinie 12:00 na kolejną edycję muzealnej akcji społecznej Dzień Wolnej Sztuki. Tego dnia siedem instytucji z Warszawy zachęca do zwolnienia tempa zwiedzania i czerpania siły z niespiesznego oglądania sztuki.

Goście odwiedzający wystawę „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie podczas Dnia Wolnej Sztuki będą zaproszeni do uważnego wsłuchania się w opowieści o pięciu obrazach autorstwa tej ukraińskiej artystki. Skoncentrujemy się na refleksjach, emocjach i swobodnej interpretacji. Jednocześnie wolontariusze zachęcą gości do uczestnictwa w dwóch aktywnościach warsztatowych: “Kole życzeń” w ramach, których własnoręcznie wykonamy bukiety kwiatów z dedykacją oraz “Kole szydełkowania” w ramach którego będzie można spróbować swoich sił w tworzeniu ozdób, broszek czy guzików inspirowanych pracami artystki.

DZIEŃ WOLNEJ SZTUKI

13 kwietnia 2024 roku, w samo południe, muzea i galerie na całym świecie zatrzymają się na godzinę, by pozwolić zwiedzającym na spokojniejsze i głębsze pobycie ze sztuką.

Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują. Efektem jest bezrefleksyjny i kompulsywny bieg przez dziesiątki sal muzealnych, po którym jesteśmy zmęczeni i źli. Co gorsza, kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy.

Stąd zrodził się pomysł ruchu Slow Art, czyli “niespiesznej sztuki”, który ma być lekarstwem na muzealną gonitwę. Od 2011 roku Dzień Wolnej Sztuki organizowany jest również w Polsce. Teraz wraca po pandemicznej przerwie. 13 kwietnia przyjdź do muzeum na wystawę, zwolnij obroty i dołącz do niespiesznego ruchu przez galerie.

Na wystawie “Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko” – w ramach oprowadzania z okazji Dnia Wolnej Sztuki osoby odwiedzające Muzeum Sztuki Nowoczesnej będą miały okazję skupić się na pięciu wybranych obrazach. W uważnym przyglądaniu się dziełom towarzyszyć będą zwiedzającym osoby wolontariackie.

„Początek. Nadzieja. Wiosna” – to temat przewodni tegorocznej akcji i przynajmniej jeden z wyróżnionych eksponatów będzie związany właśnie z budząca się do życią naturą, nowym początkiem i rozkwitającą nadzieją.

W tegorocznym Dniu Wolnej Sztuki biorą udział: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Farmacji, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, Żydowski Instytut Historyczny, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki.

Bilety na wystawę dostępne w kasie Muzeum oraz na stronie internetowej.