Dzieło plastyczne na maturze 2015
Szkolenie dla nauczycieli

• Dzieło plastyczne na maturze 2015

Fotografia z Archiwum Eustachego Kossakowskiego, Wystawa Pabla Picassa we Wrocławiu, 1969

Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej proponuje udział w kursie doskonalącym, którego celem będzie wzbogacenie warsztatu pracy, w szczególności nauczyciela polonisty, o dodatkowe treści i umiejętności w zakresie interpretacji dzieł plastycznych pod kątem matury z języka polskiego 2015.

Za nami dwa spotkania z cyklu „Dzieło plastyczne na maturze”. Rozpoczęliśmy od przedstawienia postaci Andrzeja Wróblewskiego i zarysowania najważniejszych wątków jego twórczości. Wciąż zgłębiamy bogate tło społeczno-polityczne oraz realia, w których przyszło mu żyć i tworzyć. Przybliżamy najważniejsze zjawiska kultury tego czasu, skupiając się na kluczowych dla powojennej historii sztuki artystach i wystawach.

W części warsztatowej ćwiczymy patrzenie na obraz, analizując język malarski Wróblewskiego w kontekście innych praktyk kultury. Na ubiegłotygodniowych zajęciach uczestnicy mieli okazję spojrzeć na aspekt wizualizacji doświadczenia wojennego w pracach Wróblewskiego, żywo angażując się w analizę prac, którym towarzyszyła lektura tekstów Tadeusza Różewicza i Józefa Czechowicza. Zderzaliśmy również ekspresję plastyczną Wróblewskiego z dziełami takich artystów jak Alina Szapocznikow czy Pablo Picasso. Jednym z nieustannie interesujących nas wątków są artystyczne przetworzenia figury ludzkiej oraz interpretacja zabiegów, jakich artysta dokonuje w obrębie postaci człowieka na płótnie.

Informujemy, że wciąż możliwe jest dołączenie do grupy. Zajęcia zapewniają przestrzeń swobodnej wymiany myśli i odkrywania na nowo Wróblewskiego, który w potocznym odbiorze znany jest przede wszystkim jako autor słynnych „Rozstrzelań”. Spotkania nie tylko dają możliwość rozwijania umiejętności mówienia o sztuce, ale również pozwalają wspólnie, na nowo, przepracować tematy i zjawiska, które pojawiają się na lekcjach języka polskiego, historii czy wiedzy o kulturze.

Spotykamy się do końca marca, w każdy wtorek, w godzinach 16-18. Zapraszamy!

Zajęcia poprowadzą edukatorzy Muzeum: Katarzyna Mieleszko - absolwentka historii sztuki i filologii polskiej UW oraz Szymon Maliborski - doktorant polonistyki UJ i absolwent historii sztuki UJ, asystent kuratorów wystawy „ANDRZEJ WRÓBLEWSKI: RECTO / VERSO 1948–1949, 1956–1957”.

Zgłoszenia pod adresem: joanna.wojtulewicz@wcies.edu.pl

Inne wydarzenia z tego cyklu: