Dyskusyjny Klub Filmowy #1
Entuzjaści. Kino outsiderów od lat 50. do 80.

• Dyskusyjny Klub Filmowy #1

Darek Skubiel, Zdzisław Zinczuk, "Dotknąć dźwięku", AKF “AWA” Poznań 1981, z materiałów Filmoteki Muzeum

Dyskusyjny Klub Filmowy towarzyszy wystawom „Po co wojny są na świecie”, „Chleb i róże” oraz „Robiąc użytek”. Projekcje odbywają się w każdy wtorek, aż do końca trwania wystaw 1 maja, w ogólnodostępnej przestrzeni audytoryjno-biurowej na pierwszym piętrze pawilonu Emilia.

W trakcie pokazu zaprezentowane zostaną polskie filmy wyprodukowane od lat 50. do 80. XX wieku, w amatorskich klubach filmowych, które funkcjonowały głównie przy dużych zakładach przemysłowych PRL. Filmy te pokazują polską rzeczywistość tamtego czasu z perspektywy zwykłego robotnika, zupełnie inaczej niż polskie kino głównego nurtu, rządowe kroniki propagandowe czy też filmy tworzone przez awangardowych twórców. Tacy autorzy jak Franciszek Dzida, Piotr Majdrowicz, Henryk Urbańczyk, Engelbert Kral proponowali inne od dominującego, bardzo odważne ujęcie tematów mniejszości seksualnych, seksualności, konsumpcji, relacji między życiem prywatnym a publicznym etc. W swoich filmach i animacjach eksperymentowali formalnie, stosując dużo autoreferencyjnych i analitycznych zabiegów bardzo świadomie definiując swoją pozycję, z której się wypowiadali.

Projekcja będzie bazować na filmach amatorskich zgromadzonych w ramach projektu Entuzjaści z Amatorskich Klubów Filmowych autorstwa Marysi Lewandowskiej i Neila Cummingsa (kurator: Łukasz Ronduda), zrealizowanego w 2004 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie i w 2005 w Whitechapel Gallery w Londynie.

Program Dyskusyjnego Klubu Filmowego został stworzony przez trzy zespoły kuratorskie pracujące przy wystawach „Robiąc użytek”, „Chleb i róże” oraz „Po co wojny są na świecie”.

Spotkania organizowane są w ogólnodostępnej przestrzeni audytoryjno-biurowej na pierwszym piętrze pawilonu Emilia w każdy wtorek, aż do końca trwania wystaw 1 maja.

Wszystkie pokazy łączy figura artysty, mierzącego się z problemami nierówności klasowych, społecznej akceptacji, powinności obywatelskich, jak i problematyka relacji artysty ze wspólnotą czy też twórczy eskapizm lub subwersja. Prezentowane są utwory filmowe artystów, dokumentalistów, outsiderów, którym towarzyszą omówienia kuratorów wystaw w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, jak i zaproszonych gości.

Program

• 1 marca: „Entuzjaści. Kino outsiderów od lat 50. do 80.", wybór filmów amatorskich z Filmoteki Muzeum
  • 8 marca: „Resurrect Dead: The Mystery of the Toynbee Tiles”, reż Jon Foy, 2011
  • 15 marca: „Ustalenia, które zostały ustalone” reż. Magda Mosiewicz, 2016