Dyskusja o polskim wydaniu „Tysiąc plateau”

  • Dyskusja o polskim wydaniu \

    Okładka książki

Długo oczekiwane polskie wydanie jednego z kultowych dzieł filozoficznych drugiej połowy XX wieku – „Tysiąc plateau”, czyli drugiego tomu „Kapitalizmu i schizofrenii” Gilles’a Deleuze’a i Felixa Guattariego, ukazało się pod koniec 2015 roku nakładem wydawnictwa Bęc Zmiana.

Z tej okazji wraz z Muzeum Sztuki Nowoczesnej zapraszamy na dyskusję poświęconą książce, w której udział wezmą dr Joanna Bednarek – redaktorka polskiego tłumaczenia, i dr Krzysztof Wolański. Spotkanie poprowadzi Tomasz Stawiszyński.

Tysiąc plateau nie jest typową książką akademicką, ale raczej ćwiczeniem z poezji filozoficznej, literacko-metafizycznym tripem, w którym sztywne, sterylne pojęcia zastępuje bogactwo przenośni: kłącza, linie segmentacji oraz linie ujścia, maszyny abstrakcyjne, stawanie się zwierzęciem, oraz wiele innych, zapadających w pamięć i dających do myślenia metafor, które weszły na stałe do obiegu filozoficznego.

Dlatego jest to lektura nie tylko istotna, ale też, co ważniejsze, bardzo inspirująca, stanowiąca świadectwo i dająca przykład myśli prawdziwie wolnej, żywiołowej i nieokiełznanej – albo, jak ujmują to sami autorzy, myśli nomadycznej. 

Joanna Bednarek (ur. 1982) - filozofka z zawodu i powołania, pisarka z powołania. Redaktorka „Praktyki Teoretycznej”. Pracę doktorską "Polityka poza formą. Ontologiczne uwarunkowania poststrukturalistycznej filozofii polityki" obroniła w 2011 roku. Publikowała w „Praktyce Teoretycznej”, „Czasie Kultury” i „Krytyce Politycznej” i „Nowej Krytyce”,. Współpracuje z Pracownią Pytań Granicznych i z Interdyscyplinarnym Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości UAM. W latach 2006-2009 współpracowała z „Krytyką Polityczną”. Obszar kompetencji i zainteresowań: na przecięciu poststrukturalizmu, feminizmu, marksizmu autonomistycznego i literatury.

Krzysztof Wolański - doktor filozofii. Zajmuje się przede wszystkim psychoanalizą i współczesną myślą krytyczną. Nauczyciel filozofii w jednym z warszawskich liceów. Autor książki "Sędzia Schreber: Bóg, nerwy i psychoanaliza".

Tomasz Stawiszyński - filozof, publicysta, eseista, był m.in. wiceszefem działu kultura w „Dzienniku” i szefem działu krajowego oraz działu publicystyki w „Newsweeku”, w latach 2006-2009 prowadził w TVP Kultura „Studio alternatywne” i współprowadził „Czytelnię”, obecnie związany z Polskim Radiem RDC, gdzie prowadzi m.in. autorski program „Niedziela filozofów, czyli potyczki z życiem”. Autor książki „Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii” (2013).