Drexciya
Pokaz filmowy

• Drexciya

Kadr z filmu "Hydra Decapita", reż. The Otolith Group, 2010

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza do Muzeum nad Wisłą na projekcję filmów „Drexciya” i „Hydra Decapita”. Wstęp wygłosi kurator Muzeum Paweł Nowożycki.

Między 1992 a 2002 rokiem duet muzyki elektronicznej z Detroit, Drexciya, wydał serię inspirujących płyt przedstawiających fikcyjny, podwodny świat. Według mitu założycielskiego Drexciya to zatopiony subkontynent zamieszkały przez dzieci afrykańskich niewolnic wyrzucanych ze statków niewolniczych przemierzających Atlantyk, które przystosowały się do oddychania pod wodą w łonach matek. Mit ten okazał się niezwykle interesujący dla artystów wizualnych (między innymi Ellen Gallagher) oraz twórców filmowych.

Na program projekcji złożą się dwa filmy, które nawiązują do imaginarium podwodnych potomków afrykańskich niewolnic stworzonego przez duet z Detroit. W „Hydra Decapita” brytyjski kolektyw The Otolith Group wykorzystuje je jako komentarz do procesu globalizacji, kapitalizmu i zmian klimatycznych. Krótki dokument „Drexciya” w reżyserii Akosua Adoma Owusu to z kolei portret opuszczonej pływalni w Akrze w Ghanie, która znajduje się w stanie rozkładu i służy miejscowym do zgoła innych celów niż kąpieli.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

14:00 Spacer Spacer w języku angielskim po wystawieSyrena herbem twym zwodnicza MUZEUM nad Wisłą
18:00 Warsztaty Śpiew Syren - Warsztaty wokalne dla kobietAgata Harz MUZEUM nad Wisłą
18:00 Spotkanie Pudełko na sztukęWokół architektury Muzeum nad Wisłą MUZEUM nad Wisłą
18:00 Wykład DziwneBestiariusz Aleksandry Waliszewskiej MUZEUM nad Wisłą
12:00 Film Syrenwideo Marcelo Zammenhoffa 513 km Wisły
skwer im. Tadeusza Kahla, Warszawa
18:00 Warsztaty Śpiew Syren - Warsztaty wokalne dla kobietBarbara Songin: „Polifoniczne pieśni litewskie” MUZEUM nad Wisłą