Do czego służy rysunek?
Działania otwarte

  • Do czego służy rysunek?

    fot. Kuba Mozolewski

W przeszłości, zanim wynaleziono fotografię i film, najlepszym sposobem na pokazanie świata, ciekawych ludzi, pięknych miejsc, czy ważnych wydarzeń był RYSUNEK.

Z czasem wymyślono sposoby, dzięki którym jeden rysunek można było wykonać w wielu kopiach. Tak narodziła się RYCINA. Na warsztatach spróbujemy zastanowić się nad tym, jaką rolę pełnił rysunek w przeszłości. Zbadamy wszelkie możliwości jego wykorzystania -- jako narzędzia komentowania, krytyki, czy dokumentowania, ale też snucia fantastycznych wizji. Kolekcja oświeceniowych rycin, wraz z towarzyszącymi im współczesnymi rysunkami, pozwoli nam odbyć podróż śladem rysunkowych zwyczajów artystów.

Prowadzenie: Zuzanna Wesołowska i Bernard Wnuk.

W ramach cyklu najmłodsi użytkownicy Muzeum mogą uczestniczyć w spotkaniach warsztatowych o otwartej formule.

Przez trzy sobotnie godziny na wystawie można spotkać edukatorów muzealnych, którzy zaproszą do ćwiczeń i kreatywnych zadań. Do grupy można dołączyć w dowolnym momencie i w dowolnej chwili ją opuścić. Każde spotkanie ma inny temat przewodni.

Działania otwarte są częścią weekendowego cyklu „Po co dzieciom artyści?”, który zawsze związany jest tematycznie z aktualnymi wystawami w Muzeum.

Terminy działań otwartych towarzyszących wystawie „Czym jest Oświecenie? 200 lat Gabinetu Rycin BUW” w Muzeum nad Wisłą: soboty 19 maja oraz 9 i 16 czerwca. Działania odbywają się w godzinach 12.00-15.00. Nie obowiązują zapisy, można dołączać w dowolnym momencie.

Prowadzenie: Zuzanna Wesołowska i Bernard Wnuk.

Cykl działań otwartych towarzyszących wystawie „Czym jest Oświecenie?”:

19 maja / Czyja to kolekcja?
9 czerwca / Do czego służy kolekcja?
16 czerwca / Ile w rycinie jest ruchu?

Inne wydarzenia z tego cyklu: