Detale Oświecenia

• Detale Oświecenia

Rytownik nieustalony, Indiański książę z plemienia Czikasawów. Po 1762 BUW, Gabinet Rycin, Inw.zb.d. 12882 [fragment]

W ramach cyklu Detale Oświecenia Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie zapraszają na spotkanie z Urszulą Dragońską pod tytułem „Karły, indiańscy wodzowie i maszyny optyczne - o oświeceniowej kulturze ciekawości”.

Rysunki i ryciny z epoki Oświecenia są odbiciem i wyrazem ciekawości ludzi tamtych czasów. Ukazywały osobliwe postaci, przybyszy z dalekich krain czy nowinki z zakresu techniki i były chętnie kolekcjonowane i reprodukowane w ówczesnej prasie. Dziś pozwalają nam wyobrazić sobie, co wzbudzało zainteresowanie, emocjonowało i bawiło ludzi niezależnie od statusu społecznego i majątkowego. Obrazują obowiązujące w epoce niemal w każdym kraju Europy mody – jak ta na sylwetowe przedstawienia osób ważnych lub bliskich. Wycinane z czarnego kartonu portrety – tanie w wykonaniu i powszechnie dostępne – trafiały pod strzechy, ale i na salony jako wieczorowa rozrywka wyższych sfer.

Pokazowi rycin towarzyszy krótki wykład. Następnie uczestnicy pod opieką przewodniczki Muzeum, Bogny Stefańskiej, przechodzą do Muzeum nad Wisłą, gdzie wspólnie szukają rozwinięć prezentowanego wcześniej tematu w kontekście wystawy.

Urszula Dragońska

historyczka sztuki, absolwentka Instytutu Historii Sztuki UKSW, asystentka kuratora grafiki nowoczesnej w Gabinecie Rycin BUW (od 2014). Swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół odrodzenia i rozwoju warsztatowych technik graficznych na przełomie XIX i XX wieku oraz polskim kolekcjonerstwem grafiki i rysunku od końca XIX wieku.

Bogna Stefańska

studentka Historii Sztuki na ASP w Warszawie, absolwentka katedry Projektowania Ubioru w Krakowie. Pracuje w polu kultury, obecnie jako opiekunka widzów i wystaw w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Współdziałaczka Konsorcjum Praktyk Postartystycznych. Zainteresowana feministycznymi działaniami z pogranicza świata sztuki i aktywizmu.

Cykl przygotowany wspólnie przez pracowników Biblioteki Uniwersyteckiej i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Wizyta w Gabinecie Rycin BUW jest okazją do bliższego przyjrzenia się epoce Oświecenia przez pryzmat indywidualnych zainteresowań poszczególnych pracowników Gabinetu.

Każde ze spotkań ma inny temat przewodni - szczegółowy program.

Pokazowi rycin towarzyszy krótki wykład. Następnie uczestnicy pod opieką przewodnika Muzeum przechodzą do Muzeum nad Wisłą, gdzie wspólnie szukają rozwinięć prezentowanego wcześniej tematu w kontekście wystawy.

Spotkania składają się z:

• prezentacji tematycznego wyboru rycin w Gabinecie Rycin BUW (ok. 30 min)
  • wspólnego spaceru po wystawie „Czym jest Oświecenie? 200 lat Gabinetu Rycin BUW” w Muzeum nad Wisłą (ok. 30 min)

Czas trwania całości do 1,5 h.

Ze względów konserwatorsko-organizacyjnych liczba uczestników jest ograniczona (20).

Obowiązują zapisy na stronie 200-lecia Gabinetu Rycin BUW. Formularz zgłoszeniowy będzie dostępny na 7 dni przed rozpoczęciem każdego z wydarzeń.

Zbiórka w pasażu (poziom 0) przed głównym wejściem do biblioteki.

Inne wydarzenia z tego cyklu: