Demony historii, czyli o banalności niepamięci
Roman Kurkiewicz rozmawia z ks. Wojciechem Lemańskim i Adamem Lipszycem

• Demony historii, czyli o banalności niepamięci

Instalacja Gustava Metzgera „Eichmann i Anioł” to pierwsza praca w dorobku artysty, w której bezpośrednio odnosi się on do problematyki Holokaustu, ponownie stawiając pytanie o odpowiedzialność, władzę i przemoc.

Jak możemy pamiętać i pielęgnować wspomnienie o Zagładzie? Czy historia (Historia) nas czegokolwiek uczy i zapobiega? Czy każdy z nas powinien usiąść na chwilę w klatce Eichmanna? A jeśli tak, to jakie zadać sobie wówczas pytania? Jak dzisiaj patrzymy na Historię i czy jeszcze tak ją nazywamy? Czy w ogóle pamięć jest dobrym określeniem naszych zobowiązań wobec tego, co było?

W rozmowie, którą prowokuje praca Metzgera udział wezmą: Adam Lipszyc - filozof, tłumacz i badacz dzieła Waltera Benjamina oraz Wojciech Lemański, ksiądz katolicki, który m.in. zagłębia się w pamięć o Zagładzie i problematykę relacji polsko-żydowskich.

ks. Wojciech Lemański

Były proboszcz parafii Narodzenia Pańskiego w Jasienicy. Za swoją działalność na rzecz poprawy stosunków polsko-żydowskich odznaczony medalem przyznawanym przez Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej i przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Adam Lipszyc

Tłumacz, doktor nauk humanistycznych, wykładowca Collegium Civitas, badacz twórczości Waltera Benjamina. Stypendysta Fundacji im. Stefana Batorego, stażysta na Oksfordzie (1997) oraz w Instytucie Nauk o Człowieku w Wiedniu (2002). Za opracowanie i współtłumaczenie wyboru esejów Gershoma Scholema ”Żydzi i Niemcy” otrzymał w roku 2006 nagrodę Allianz Kulturstiftung. W 2009 roku laureat nagrody "Literatury na Świecie" za książkę „Ślad judaizmu w filozofii XX wieku”. W 2010 roku ta sama książka została nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia. Laureat Nagrody Literackiej Gdynia (2013) za książkę „Sprawiedliwość na końcu języka. Czytanie Waltera Benjamina”.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

Dla dzieci Dziecko w Muzeum!Program dla przedszkoli i pierwszych klas szkół podstawowych Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
Cykl SALOON: Nie ma kraju w naszych sercachGeorgia Sagri Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
12:00 Dla dzieci Nie taka sztuka strasznaWarsztaty ze sztuki nowoczesnej dla dzieci od lat 7 i rodziców Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
12:30 Dla dzieci Wszystkim odbija palma!Dziecko w Muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:00 Performans W sercu kraju: Judson Church is Ringing in Harlem (Made-to-Measure)Trajal Harrell Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
12:30 Dla dzieci LegoWarsztaty dla dzieci w wieku 5-9 lat Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia