Daleki Wschód, czarny rynek i technika w PRL
Wykład Patryka Wasiaka z Instytutu Historii PAN

• Daleki Wschód, czarny rynek i technika w PRL

Aleksander Kwaśniewski, minister ds. młodzieży, Bajtek 1987

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na wykład Patryka Wasiaka, towarzyszący wystawie „Sklep polsko-indyjski”.

Podczas wykładu dr Patryk Wasiak z Instytutu Historii PAN zaprezentuje, w jaki sposób podróże handlowe Polaków na Daleki Wschód w latach 80. miały wpływ na rynek techniki domowej w PRL. Polscy turyści handlowi jeżdżący do Singapuru, Bangkoku i na Tajwan specjalizowali się w przywożeniu przede wszystkim sprzętu elektronicznego, który uchodził za najbardziej dochodowy towar. Ich podróże miały wpływ na pojawienie się na polskim rynku szerokiej oferty zachodniego sprzętu elektronicznego, w szczególności magnetowidów i komputerów. W przypadku komputerów klientami polskich handlarzy byli nie tylko osoby prywatne, ale też państwowe przedsiębiorstwa i prywatne firmy.

Dr Patryk Wasiak opowie o skomplikowanych szlakach handlowych, rozwoju półlegalnego rynku sprzętu, a także wpływie masowego napływu sprzętu z Dalekiego wschodu na strategie handlowe polskich sieci „eksportu wewnętrznego”: Peweksu i Baltony. Innym poruszonym wątkiem będzie wpływ podróży polskich handlarzy na podejmowane na szczeblu centralnym decyzje o uruchomieniu niezwykle kosztownych projektów produkcji polskich komputerów i magnetowidów, które jako tzw. „oferta krajowa” miały być dla Polaków atrakcyjną konkurencją dla importowanego sprzętu.

Wystawa i inne wydarzenia towarzyszące: