Czyn społeczny
Akcja kolektywu Syrena

• Czyn społeczny

S.Rassalski, Ochotnicze Hufce Pracy - junacy podczas odgruzowywania ul.Nowolipki w Warszawie, dzięki uprzejmości NAC

Kolektyw Syrena zaprasza do udziału w akcji „Czyn społeczny”:

„W czasie odbudowy Warszawy w latach 1945-1959 przepracowano łącznie – darmowo – 50 milionów godzin. Towarzyszył temu aplauz ówczesnych elit. Transformacja po roku 1989 wytyczyła nowe priorytety, zawarte w ustawach, wyrażane w planach władzy. Wytworzony społecznie warszawski kapitał – nieruchomości – pozostają nieruchome, zaś ofiarami przemian zostają ich twórcy. Dawniej noszeni na rękach społeczni robotnicy, dziś znajdują się marginesie. Tyczy się także innych grup żyjących dziś w Warszawie i w całej Polsce, postrzeganych w zależności od potrzeb rynku – jako kapitał ludzki albo grupy zbędne. Protestujemy przeciwko temu. Czyn społeczny się nie skończył, niech trwa, nawet wbrew woli aktualnych władz. Rękami „niepotrzebnych pokoleń” 1945-2015 podejmiemy czyn, który nie pozwoli o nas i o nich zapomnieć.”

Kolektyw Syrena to autonomiczna przestrzeń inicjatyw, mieszcząca się w odzyskanej kamienicy przy Wilczej 30 w Warszawie. Przestrzeń funkcjonuje jako miejsce działań niekomercyjnych oraz wsparcia lokalnych inicjatyw i mieszkanek / mieszkańców. Kolektyw Syrena używa przestrzeni jako źródła bezpośrednich interwencji i konfrontacji z polityką miasta oraz prywatnych inwestorów, którzy zgodnie z priorytetem zysku wspólnie negują prawa mieszkanek i mieszkańców do miasta.

Mówią o sobie: "Odzyskujemy miasto na różnych polach: od akcji bezpośrednich, takich jak blokady częstych i bezprawnych eksmisji, po wsparcie zdelegalizowanych imigrantek_ów,pracowniczek_ów zatrudnianych na umowach śmieciowych, mieszkanek_ńców broniących przestrzeni publicznych oraz wszystkich osób dyskryminowanych przez wymiar sprawiedliwości i władze."