Czarne jest polskie: doświadczenia Afropolaków
Grupa Czarne jest polskie
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na debatę w ramach 12. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE. „Coś wspólnego", realizowaną w ramach pracy badawczej grupy Czarne jest polskie.
Celem spotkania jest poznanie perspektyw osób pochodzenia afrykańskiego mieszkających w Polsce. Poszukamy pomostu pomiędzy Polską i Afryką oraz przekonamy się, jak wielorodne są głosy Afrykanów i Afrykanek w Polsce. Uczestnicy rozmowy opowiedzą o swoich doświadczeniach. Wspólnie zastanowimy się, czy staropolskie „Gość w dom, Bóg w dom” ma swoje odzwierciedlenie w ich codzienności, a także jaki jest obraz Afryki i jej mieszkańców widziany oczami Polaków.
Link do spotkania w aplikacji ZOOM podamy wkrótce. Debata będzie transmitowana na profilu Muzeum na Facebooku.
Oliwia Bosomtwe
dziennikarka portalu Noizz.pl. W swoich tekstach zwraca uwagę na globalne problemy związane z rasizmem, przybliżając czytelnikom złożoną tożsamościową perspektywę czarnej Polki, która urodziła się w Krakowie i wychowywała w Nowym Sączu.
dr Mamadou Diouf
urodzony w Senegalu, od 1983 roku mieszka w Warszawie. Doktor nauk weterynaryjnych, muzyk, animator kultury i dziennikarz polskiego radia RDC. Współzałożyciel Fundacji „Afryka Inaczej”, autor publikacji m.in. „Afrykańskiego Spacerownika po Warszawie” i „Małej książki o rasizmie”, współautor książki „Afryka w Warszawie”. Członek Społecznej Rady Kultury przy Prezydencie m.st. Warszawy w latach 2012–2015. Na stronie afryka.org prowadzi blog, na którym komentuje bieżące sprawy w Polsce, koncentrując się przede wszystkim na sytuacji społeczności afrykańskiej w Polsce. Od wielu lat prowadzi spotkania z młodzieżą szkolną, podczas których rozmawia o Afryce i jej różnorodności, a także tolerancji i otwartości na inne kultury.
dr Margaret Amaka Ohia-Nowak
językoznawczyni, kulturoznawczyni, trenerka kompetencji międzykulturowych i edukatorka antydyskryminacyjna. Prowadzi firmę szkoleniową kształcącą w zakresie komunikacji międzykulturowej, antydyskryminacyjnej i empatycznej. Certyfikowana Trenerka FRIS®. Obroniła pracę doktorską pt. „Przejawy rasizmu w polszczyźnie” w Instytucie Filologii Polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Stypendystka Fulbrighta na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Autorka scenariuszy lekcji, materiałów edukacyjnych i publikacji naukowych o tematyce międzykulturowej, antydyskryminacyjnej i globalnej. Członkini Stowarzyszenia Polaków Pochodzenia Afrykańskiego (SPPA), Stowarzyszenia „Nigdy Więcej” i Society for Intercultural Education, Training and Research (SIETAR Polska). Obecnie wykłada w Wyższej Szkole Europejskiej im. Józefa Tischnera w Krakowie. Córka Polki i Nigeryjczyka.