Czarne jest polskie: doświadczenia Afropolaków
Grupa Czarne jest polskie

• Czarne jest polskie: doświadczenia Afropolaków

ilustracja: Kaja Kusztra

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na debatę w ramach 12. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE. „Coś wspólnego", realizowaną w ramach pracy badawczej grupy Czarne jest polskie.

Celem spotkania jest poznanie perspektyw osób pochodzenia afrykańskiego mieszkających w Polsce. Poszukamy pomostu pomiędzy Polską i Afryką oraz przekonamy się, jak wielorodne są głosy Afrykanów i Afrykanek w Polsce. Uczestnicy rozmowy opowiedzą o swoich doświadczeniach. Wspólnie zastanowimy się, czy staropolskie „Gość w dom, Bóg w dom” ma swoje odzwierciedlenie w ich codzienności, a także jaki jest obraz Afryki i jej mieszkańców widziany oczami Polaków.

Link do spotkania w aplikacji ZOOM podamy wkrótce. Debata będzie transmitowana na profilu Muzeum na Facebooku.

Oliwia Bosomtwe

dziennikarka portalu Noizz.pl. W swoich tekstach zwraca uwagę na globalne problemy związane z rasizmem, przybliżając czytelnikom złożoną tożsamościową perspektywę czarnej Polki, która urodziła się w Krakowie i wychowywała w Nowym Sączu.

dr Mamadou Diouf

urodzony w Senegalu, od 1983 roku mieszka w Warszawie. Doktor nauk weterynaryjnych, muzyk, animator kultury i dziennikarz polskiego radia RDC. Współzałożyciel Fundacji „Afryka Inaczej”, autor publikacji m.in. „Afrykańskiego Spacerownika po Warszawie” i „Małej książki o rasizmie”, współautor książki „Afryka w Warszawie”. Członek Społecznej Rady Kultury przy Prezydencie m.st. Warszawy w latach 2012–2015. Na stronie afryka.org prowadzi blog, na którym komentuje bieżące sprawy w Polsce, koncentrując się przede wszystkim na sytuacji społeczności afrykańskiej w Polsce. Od wielu lat prowadzi spotkania z młodzieżą szkolną, podczas których rozmawia o Afryce i jej różnorodności, a także tolerancji i otwartości na inne kultury.

dr Margaret Amaka Ohia-Nowak

językoznawczyni, kulturoznawczyni, trenerka kompetencji międzykulturowych i edukatorka antydyskryminacyjna. Prowadzi firmę szkoleniową kształcącą w zakresie komunikacji międzykulturowej, antydyskryminacyjnej i empatycznej. Certyfikowana Trenerka FRIS®. Obroniła pracę doktorską pt. „Przejawy rasizmu w polszczyźnie” w Instytucie Filologii Polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Stypendystka Fulbrighta na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Autorka scenariuszy lekcji, materiałów edukacyjnych i publikacji naukowych o tematyce międzykulturowej, antydyskryminacyjnej i globalnej. Członkini Stowarzyszenia Polaków Pochodzenia Afrykańskiego (SPPA), Stowarzyszenia „Nigdy Więcej” i Society for Intercultural Education, Training and Research (SIETAR Polska). Obecnie wykłada w Wyższej Szkole Europejskiej im. Józefa Tischnera w Krakowie. Córka Polki i Nigeryjczyka.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

11:00 Warsztaty Drogowskazy do dobrych miejscWarsztaty rodzinne online Online
Cykl Równe MuzeumWarsztaty interwencji krytycznej Online
,
13:00 Spotkanie Dzień na działcez Agnieszką Dragon ROD "Pratulińska"
Pratulińska 5, Warszawa
17:00 Warsztaty Równe MuzeumWarsztaty interwencji krytycznej Online
,
18:00 Wykład Wszyscy jesteśmy astronautami na statku kosmicznym zwanym ZiemiaWykład Adriana Krężlika Online
,
18:00 Spotkanie ZA*ZIN (*zagraniczne artystki i artyści mieszkający w Polsce)premiera publikacji Online
,