CO WIDAĆ.
Sesja o polskiej sztuce dzisiaj

• CO WIDAĆ.

Paulina Ołowska, \"Twarz Emilii\"

W piątek 25 kwietnia w Muzeum Sztuki Nowoczesnej odbędzie się całodniowa sesja poświęcona wystawie „Co widać. Polska sztuka dzisiaj” z udziałem kuratorów i zaproszonych gości.

Sesja jest odpowiedzią na ożywioną dyskusję wokół wystawy „Co widać. Polska sztuka dzisiaj”, która spolaryzowała środowisko artystyczne, jak i unaoczniła fundamentalną zmianę, jaka zaszła w polskiej sztuce.

Czego dowiedzieliśmy się o scenie artystycznej, krytyce i publiczności dzięki wystawie „Co widać”? Czy potrzebujemy cyklicznego przeglądu polskiej sztuki? Co zmieniło się w ostatniej dekadzie w sztuce i dlaczego nie wszyscy chcą te zmiany dostrzec? Czy sztuka polska potrzebuje nowego języka do jej opisania?

Zaprosiliśmy do dyskusji kilkanaście osób - artystów, kuratorów, krytyków, galerzystów i teoretyków: Jakuba Banasiaka, Tymka Borowskiego, Łukasza Gorczycę, Dorotę Jarecką, Ewę Majewską, Adama Mazura, Karolinę Plintę, Katarzynę Przezwańską, Józefa Robakowskiego, Jana Sowę, Stacha Szabłowskiego, Bognę Świątkowską, Ewę Tatar, Iwona Zmyślonego. Moderatorami dyskusji są kuratorzy wystawy „Co widać”, Sebastian Cichocki i Łukasz Ronduda.

Tematy-pytania poszczególnych sesji to:

A. KRYZYS NIEZALEŻNYCH INSTYTUCJI (12:00-13:00)

Co jest powodem zmierzchu modelu galerii autorskiej? Czy istnieją artyści zainteresowani kontynuowaniem lub reformowaniem tego modelu? Jakie wpływ na schyłek „artists-run spaces” ma rynek? Gdzie szukać instytucjonalnej energii?

Udział biorą: Jan Sowa, Józef Robakowski, Bogna Świątkowska, Ewa Majewska

B. SZTUKI KRYTYCZNA CZY PLASTYKA POLITYCZNA? (13:00-14:00)

Co stało się z dziedzictwem sztuki krytycznej? Jakie są nowe formy zaangażowania, czy strategie krytyczne uległy przeformułowaniu czy raczej zanikowi? Rozmowa skupi się na powstaniu nowego zaangażowanego formalizmu.

Udział biorą: Łukasz Gorczyca, Dorota Jarecka, Katarzyna Przezwańska

Przerwa 14:00-14:30

C. WYCZERPANIE AWANGARDOWE (14:30-15:30)

Czy nastąpił kres historiografii? Jak artyści odnoszą się do przeszłości, jak nią manipulują i jak ją zawłaszczają? Kto pragnie śmierci awangardowych mistrzów?

Udział biorą: Adam Mazur, Tymek Borowski, Ewa Tatar

D. ZWROT KONSERWATYWNY? (15:30-16:30)

Czy sztuka polska stała się mieszczańska i zachowawcza? Czym miałby się manifestować konserwatywny zwrot w kulturze? Czy odwrotem od zaangażowanych postaw, osłabieniem relacji z awangardą, powrotem do plastyki, wzmocnieniem rynku?

Udział biorą: Iwo Zmyślony, Jakub Banasiak, Stach Szabłowski, Karolina Plinta

PODSUMOWANIE SESJI (16.30 – 16.45)

Wszystkie rozmowy moderują kuratorzy wystawy, Sebastian Cichocki i Łukasz Ronduda.