Co sprawia, że nowoczesność i modernizm są tak fascynujące dla dzisiejszych artystów?
Polityka artystycznych badań

W ostatnich latach wykorzystywanie symboli wizualnych epoki nowoczesnej, cytowanie fotografii opuszczonych modernistycznych budynków, często w „egzotycznych”, odległych miejscach i w stanie rozpadu, zawłaszczanie na własne potrzeby rozwiązań abstrakcji geometrycznej i recykling motywów kultury masowej stały się powszechnymi praktykami artystycznymi. W niektórych przypadkach wydaje się, że artyści chcieliby wezwać do powrotu do poprzednich utopii bez kwestionowania porażek modernizmu.

Artyści badający warunki wstępne i uwarunkowania, granice i konsekwencje nowoczesności i modernizmu są punktem wyjścia wystawy Modernologie w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Niektórzy z tych artystów próbują nawet w ramach swoich projektów uaktualnić pewne aspekty nowoczesności. W ramach panelu dyskusyjnego kilkoro uczestników wystawy przedstawi swoją twórczość i odpowie na pytania w ramach niniejszej dyskusji.

Wprowadzenie: Sabine Breitwieser, kurator wystawy
Moderator: Andre Rottmann (Texte zur Kunst, Berlin)

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

Film Architektura jako sztuka, sztuka jako architektura Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
11:00 Dla dzieci Zbuduj i zburzDziecko w Muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
18:00 Film Nowoczesność i po nowoczesności Pejzaże utopii i geopolityka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
Film Nowoczesność i po nowoczesnościAbstrakcja i dalej? Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
Film Nowoczesność i po nowoczesności Odgrywając nowoczesny dom Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia