SAGG Napoli (#southaesthetic) w Departamencie Obecności

• SAGG Napoli (#southaesthetic) w Departamencie Obecności

Ilustracja dzięki uprzejmości SAGG Napoli

W ramach cyklu Duma i Uprzedzenie. Nowe praktyki godnościowe Deparatment Obecności zaprasza na tygodniową interwencję artystki SAGG Napoli, ‘Chell ca vec aniell ke trasn a stient e perzon che pensn 'ca fed è na croc e diaman’ (Widzę niepasujące pierścionki i ludzi, dla których wiara to diamentowe krzyżyki) w przestrzeni Muzeum na Pańskiej.

Twórczość SAGG Napoli (ur. 1991) skupia się na analizie wielopłaszczyznowych narracji i fantazmatów dotyczących południa Europy, jego historycznych korzeni i uwikłania w geopolityczną sieć zależności. Sytuując ciało w określonej czasoprzestrzeni społecznej i politycznej, SAGG Napoli snuje refleksję nad znaczeniem zjawisk takich jak produktywność, samokontrola i rozwój. W czasach nieustających napięć i podziałów między obywatelami a państwami, w dobie uprzedzeń i zawłaszczeń kulturowych soczewką dla tych rozważań staje się Neapol, rodzinne miasto artystki.

Traktując je jako punkt wyjścia, kreśli ona opowieść o walce i dominacji Południa, które ‒ jak pisze Paul B. Preciado ‒ w zachodniocentrycznej optyce jawi się jako „zwierzę, kobieta, dziecko, oliwa i kawa, ludzka skóra i złoto”. SAGG Napoli przygląda się temu, jak Południe, jednocześnie podatne na eksploatację i dysponujące w oczach Zachodu symbolicznym naddatkiem tożsamości, jest przestrzenią wielopoziomowych znaczeń i sprzeczności.

„Kreatywne marki promują tożsamość jako strategię marketingową, ale także sposób na danie poczucia siły konsumentom – w tej sytuacji, uważam, że cała kwestia tożsamości jest paląca. Co to oznacza dla jednostki – przekazywać w swojej twórczości kulturalnej estetyczne przesłania oparte na własnej tożsamości kulturowej? Kiedy ta estetyka niesie przesłanie polityczne, a kiedy jest po prostu skomodyfikowana dla celów komercyjnych? Czy takie skomodyfikowanie naraża na szwank pierwotne znaczenie tego przesłania? Kto jest odpowiedzialny za komodyfikacje kodów kulturowych –osoba która je nagłaśnia, czy ta która je konsumuje?”- SAGG Napoli

13. września zapraszamy rownież na Poor but Sexy. Wschód spotyka Południe: spotkanie z SAGG Napoli, które poprowadzi krytyczka Agata Pyzik, autorka książki „Poor but sexy. Zderzenia kulturowe na wschodzie i zachodzie Europy”.