Chcemy także róż
pokaz filmu

• (plakat filmu, czerwony napis na czarnym tle, tytuł filmu układający się w kobiece usta)

kadr z filmu "Chcemy także róż"

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity zapraszają na pokaz filmu „Chcemy także róż” .

Program filmowy towarzyszący wystawie „Kto napisze historię łez” obejmuje prezentację online czterech filmów, których autorki przybliżają najnowszą i odleglejszą historię walki o prawa kobiet w Irlandii, Polsce, Włoszech i Salwadorze. Filmy, ujęte w programie, odsłaniają formy oporu kobiet wobec represyjnego prawa wymierzonego w ich ciała. Projekcje filmów dokumentalnych, organizowanych we współpracy z Festiwalem Filmowym Millennium Docs Against Gravity, odbędą się w wybrane czwartki grudnia, stycznia i lutego – online.

Film „Chcemy także róż” dostępny będzie tutaj w czwartek 10.02 o godz. 18:00.

Uwaga: film będzie dostępny tylko dla pełnoletnich widzów. W celu obejrzenia filmu wymagane jest zalogowanie się w serwisie YouTube i zweryfikowanie wieku.

„Chcemy także róż” to obraz głębokich zmian włoskiego społeczeństwa, jaki przyniosły rewolucja seksualna i ruch feministyczny we Włoszech w latach 60. i 70. XX wieku. Film umożliwia przyjrzenie się tym wydarzeniom dzięki relacjom ich uczestniczek i cytatom z prywatnych dzienników. Alina Marazzi (reżyserka prezentowanego podczas 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity „Dla jeszcze jednej godziny z Tobą”, 2002) nie uzurpuje sobie prawa do ukazania historii w obiektywnym świetle, zamiast tego oddaje przestrzeń chórowi kobiecych głosów, uzupełnionych przez archiwalne obrazy z różnorodnych źródeł publicznych i prywatnych, przekazy medialne i animacje.

Prawdziwe historie bohaterek filmu dają wgląd w indywidualne i osobiste powody ich aktywizmu. We Włoszech rozwieść można się dopiero od 1970 roku. W 1977 roku podjęto uchwałę o prawie kobiet do równego wynagrodzenia za wykonywaną pracę. W 1978 roku aborcja we Włoszech została zalegalizowana. Film koncentruje się na walce o prawa kobiet we Włoszech, podejmuje jednocześnie temat równości płci na całym świecie, w przeszłości i obecnie, w przekonaniu, że żadna wygrana bitwa nie daje gwarancji przyznanych praw na zawsze.

Chcemy także róż („Vogliamo Anche Le Rose”), reż. Alina Marazzi/Włochy, Szwajcaria/2007/84 min.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

18:00 Film Pokaz filmu „1993”aut. Magdy Mosiewicz, Magdy Lipskiej i Łukasza Rondudy Online
,
19:30 Debata Historie łez 1993-2022Debata z udziałem ekspertek Online
,
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskieMagdy Lipskiej MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie Wtorkowe oprowadzanie po wystawie Kto napisze historię łez. Artystki o prawach kobiet MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Sobotnie oprowadzanie po wystawie/Guided tour in EnglishWho Will Write the History of Tears MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskieŁukasza Rondudy MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Bożena Keffoprowadza po wystawie „Kto napisze historię łez” MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Niedzielne oprowadzanie po wystawieKto napisze historię łez. Artystki o prawach kobiet MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskieSebastiana Cichockiego MUZEUM nad Wisłą