CENRiT FONIA Polski Dźwięk - zapomniana historia
Pokaz filmu Wiktora Metko

• CENRiT FONIA Polski Dźwięk - zapomniana historia

Materiały dystrybutora, zdjęcie przedstawia konsoletę, sprzęt do tworzenia muzyki elektroakustycznej

Mazowiecki Instytut Kultury i Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zapraszają na pokaz filmu Wiktora Metko pt. „CENRiT FONIA Polski Dźwięk - zapomniana historia”.

Dokumentalista w sposób pionierski opowiada o analogowym sprzęcie studyjnym produkowanym w Polsce przez blisko połowę ubiegłego wieku. Na urządzeniach produkowanych przez Zakład Techniki Fonicznej CENRiT FONIA artyści nagrywali największe przeboje polskiej muzyki rozrywkowej, a twórcy Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia tworzyli tło dźwiękowe dla nowoczesności.

Film zaprasza do odkrycia pasjonującej i świetnie brzmiącej historii dzięki wywiadom z konstruktorami, realizatorami, artystami i miłośnikami analogowych sprzętów.
Zdjęcia do filmu i montaż zrealizował: Wojciech Kaczor.

Film został zrealizowany w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci”.

Pokazowi towarzyszyć będzie spotkanie z twórcami i bohaterami filmu.

Dofinansowano ze środków programu „UTW-Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę.

Dowiedz się więcej o Kole Sympatyków Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.