Carson Chan

Carson Chan „Przestrzeń, nie sztuka, jest podstawowym tworzywem kuratora” wykład: 20 lipca (środa), godz. 18.00

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na wykład Carsona Chana pt. „Przestrzeń, nie sztuka, jest podstawowym tworzywem kuratora”, który odbędzie się w ramach programu „Kuratorskie wizyty studyjne”

W 1927 roku El Lissitzky zaaranżował salę sztuki abstrakcyjnej w Landesmuseum w Hanowerze, zapraszając widzów do aktywnego oglądania wystawy. Dzieła sztuki umieścił na ruchomych panelach, którymi mogli manipulować zwiedzający. Takie eksperymenty budzą dziś sentyment. Obecnie wystawy pod niemal każdą szerokością geograficzną mają podobną oprawę. Uniformizacja, rutyna i banał zwracają uwagę na ważny wymiar pracy nad wystawą, ciągle nieobecny w większości teoretycznych dyskusji o kuratorstwie. Zapomina się, że to przestrzeń, a nie sztuka, jest podstawowym medium kuratora.

Carson Chan (1980) jest autorem tekstów o architekturze i kuratorem. Studiował na uniwersytetach w Cornell i Harwardzie. Pracował w Neue Nationalgalerie w Berlinie. Należy do współzałożycieli niekomercyjnej inicjatywy architektonicznej Program. Był kuratorem ponad 30 wystaw sztuki współczesnej i architektury. Publikował w czasopismach „Kaleidoscope” i „032c”. Został kuratorem czwartego Biennale w Marrakeszu w 2012 roku.

Wykład odbędzie się w języku angielskim.
Organizator: Tomasz Fudala

Wizyta studyjna Carsona Chana jest finansowana ze środków Miasta Stołecznego Warszawy

ESK