Carol Rama. Grzeczność jest wszystkim
Wykład Cristiny Mundici

• Carol Rama. Grzeczność jest wszystkim

Carol Rama, "Ivan Hurasch", 1946

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na spotkanie z Cristiną Mundici z Archivio Carol Rama, która opowie o twórczości Carol Ramy.

Po wykładzie zapraszamy na film „Carol Rama, more and even more” w reż. Simone'a Pieriniego.

Carol Rama (1918-2015) to autorka dzieła przejmującego, gwałtownego, obrazoburczego. Jej pierwsze prace powstały jako reakcja na chorobę matki i jej zamknięcie w szpitalu psychiatrycznym, a jej sztuka aż do lat 80. pozostawała poza nurtem: tworzona osobno, na własnych zasadach, będąca zapisem własnych strachów, obsesji, pragnień. Trudno sobie wyobrazić bardziej odważną artystkę niż Carol Rama, która jako dwudziestolatka zamiast błogich pejzaży eksperymentowała z przedstawieniami nienormatywnych fantazji seksualnych. Jej młodzieńcze, intymne rysunki z przełomu lat 30. i 40. są uważane za rodzaj intuicyjnego emancypacyjnego gestu wobec fałszywej faszystowskiej moralności we Włoszech w okresie przed- i powojennym.

Pierwsza indywidualna wystawa artystki zorganizowana w Turynie w 1935 roku wzbudziła oburzenie faszystowskich władz: zamknięto ją i ocenzurowano. Po tej ekstremalnej reakcji artystka zmieniła nazwisko i zaczęła tworzyć prace abstrakcyjne używając przy tym niekonwencjonalnych materiałów (opon, skór, etc.) pozwalających jej sugerować ludzkie ciało, bądź jego ślady.

Jej twórczość przez wiele lat pozostawała w cieniu. W 2003 Carol Rama została odznaczona Złotym Lwem za całokształt twórczości na Biennale w Wenecji. W 2014 w barcelońskiej MACBA została zorganizowana jej retrospektywna, podróżująca, wystawa „The Passion According to Carol Rama”, a w kwietniu w nowojorskim New Museum otwarta została duża, retrospektywna wystawa artystki „Antibodies”.

Cristina Mundici

pracowała jako główny kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Castello di Rivoli w latach 1985-1992. Od 1992 roku pracowała jako niezależna kuratorka. Obecnie jest dyrektorką Archiwum Carol Ramy w Turynie.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

15:00 Oprowadzanie Popołudnie w MuzeumSpacer po wystawie MUZEUM nad Wisłą
18:00 Wykład Surrealistki odnalezioneWykład Agnieszki Taborskiej MUZEUM nad Wisłą
18:00 Spacer Gawęda o syrenachspacer po wystawie „Syrena herbem twym zwodnicza” MUZEUM nad Wisłą
20:30 Koncert Milczenie syren MUZEUM nad Wisłą
19:00 Oprowadzanie Poznaj syrenyWolontariusze opowiadają o wystawie MUZEUM nad Wisłą
21:30 Koncert Milczenie syren MUZEUM nad Wisłą
14:00 Spacer Spacer w języku angielskim po wystawieSyrena herbem twym zwodnicza MUZEUM nad Wisłą
16:00 Spacer Pomiędzy rozkoszą a okrucieństwem Wolontariusze opowiadają o wystawie MUZEUM nad Wisłą
15:00 Oprowadzanie Popołudnie w MuzeumSpacer po wystawie MUZEUM nad Wisłą