Blue Notes and Background Noises
Interwencja dźwiękowa Piotra Bujaka w Parku Rzeźby na Bródnie

• zdjęcie. Park Rzeźby na Bródnie widziany z lotu ptaka

Park Rzeźby na Bródnie

„Blue Notes and Background Noises” to artystyczna interwencja dźwiękowa, na którą składa się seria prostych nagrań odtwarzanych z głośników zainstalowanych w wielu miejscach Parku Rzeźby na Bródnie. Razem tworzyć będą eksperymentalną, dźwiękową architekturę krajobrazu.

Nagrania będą miały długość od kilku sekund do kilku/kilkunastu minut, składać się będą głównie z dźwięków, które nasze ciało generuje podczas wykonywania codziennych, prozaicznych czynności, jak np. mycie zębów, stukot butów po posadzce, zacieranie rąk, piłowanie paznokci, mieszanie herbaty, odbijanie piłki.

Głośniki będą uruchamiane w określonych interwałach czasowych, tworząc przestrzenną symfonię codzienności, składającą się z łatwo rozpoznawalnych odgłosów, które często ignorujemy i wypieramy. Kontekst parku jest dla tych dźwięków nieoczywisty, co sprawi, że ich słyszalność będzie wzmożona. Praca nawiązuje swoją formą do obecnej w Parku Rzeźby na Bródnie pracy „Nie jesteśmy sami” autorstwa Susan Philipsz. Kolejną inspiracją dla projektu były Merrie Melodies – seria krótkich animacji o charakterze obyczajowym, wyprodukowana przez wytwórnię Warner Brothers, ukazującą się głównie w latach 1938-1969 (podczas tzw. Złotej Ery Amerykańskiej Animacji), gdzie zwierzęta personifikowały przerysowane i przedstawiane „w krzywym zwierciadle” zachowania społeczne.

Główną ideą projektu jest trawestacja poprzez punktowe interwencje dźwiękowe założeń ogrodu japońskiego (日本庭園 nihon-teien) wraz z jego harmonią i zwrócenie uwagi na kwestie braku harmonii społecznej w czasach antropocenu, zachwianie relacji pomiędzy naturą a cywilizacją. Kulturowo ogrodnictwo w Japonii ma status sztuki wysokiej, bliski kaligrafii 書道, shodō) czy tradycyjnemu malarstwu japońskiemu (日本画 nihon-ga) i jest ściśle związane z buddyzmem Zen i Taoizmem i ich symboliką. Samo pojęcie „ogrodu japońskiego” kojarzy się raczej z nastrojowością, efemerycznością, delikatnością i unikaniem przesadnej estetyzacji, przy jednoczesnym świadomym i zdyscyplinowanym projektowaniu.

Piotr Bujak - polski artysta interdyscyplinarny urodziny w Będzinie w 1982 roku. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2009) i San Francisco Art Institute (2012). Doktoryzował się na Tama Art University w Tokio w 2022 roku. Obecnie adiunkt w Akademii Sztuki w Szczecinie.

Zainteresowany przede wszystkim międzykulturowymi badaniami porównawczymi dotyczącymi tożsamości, mediów, polityczności i dziedzictwa kulturowego, łączącymi praktykę artystyczną z eksperymentalną antropologią i współczesną krytyką społeczną.

W swojej pracy artystyczno-naukowej stosuje głównie strategie DIY, Quick and Dirty, Low Budget oraz Hit & Run, w oparciu o zinterpretowane założenia konceptualizmu, minimalizmu, późnej awangardy i arte povera.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po Parku Rzeźby na BródnieSztuka na świeżym powietrzu! Park Rzeźby na Bródnie, Domek herbaciany
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
12:00 Warsztaty Dziennik zwany szkicownikiemWarsztaty z prowadzenia szkicownika jako formy notatnika dla młodzieży i dorosłych Park Rzeźby na Bródnie, Domek herbaciany
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
16:00 Wydarzenie Gdzie te światy, do których tęsknią kwiaty?Osiedlowy Festyn Pamięci. Jagoda Dobecka oraz Frajda Natychmiast i Kacper Szalecki Park Rzeźby na Bródnie, Domek herbaciany
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
12:00 Warsztaty Gobliny i gobelinyWarsztaty z kreatywnego szycia dla młodzieży i dorosłych. Park Rzeźby na Bródnie, Domek herbaciany
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
12:00 Warsztaty Rodzinny spacer sensoryczny po Parku Rzeźby na Bródniewarsztaty dla rodzin z dziećmi od 4. roku życia Park Rzeźby na Bródnie, Domek herbaciany