Bitwa o Wolność, Bitwa o Miłość.
Malarstwo jako istota sztuki, na podstawie twórczości własnej

Zbigniew Dowgiałło, absolwent ASP w Warszawie, jest autorem obrazu „Smoleńsk”, prezentowanego na wystawie. Dyplom obronił w pracowni Stefana Gierowskiego. Początkowo wystawiał razem z Wojciechem Tracewskim, był jednym z pierwszych polskich „nowych dzikich”. Od 1987 współpracował z Anną Gruszczyńska, tworząc wizje sztuki przyszłości: obrazy „barokowo-kosmiczne” i projekty architektury ery kosmicznej. Od 1999 roku tworzy pełnometrażową animacją komputerową „Patmos - Apokalipsa”.

Artysta zapowiada swoje wystąpienie w muzeum: „Sztuka od czasów swojego powstania walczyła o wolność. Musiała wyzwolić się od zależności. Kolejni „władcy tego świata” dążyli i dążą do podporządkowania sobie sztuki i przynależnej jej wolności. Sztuka, która zdobyła wolność walczy o miłość, bo z nią zwycięża zło i tworzy absolut – piękno doskonałe. Dzięki wolności powstaje człowiek, a dzięki miłości uzyskuje on świadomość siebie.”