Biologizm historii. Żywa materia jako tworzywo dziejów
Oprowadzanie tematyczne

• Biologizm historii. Żywa materia jako tworzywo dziejów

Min Jeng Seo, "Resztki", fot. B. Stawiarski

Zapraszamy na oprowadzanie tematyczne po wystawie „Gdyby dwa morza miały się spotkać”.

Zapisy historii traktują o bezosobowych masach. Nawet, jeśli pojawia się konkretne nazwisko, to w kontekście zdarzenia mającego szerszą skalę. Dana postać jest narzędziem sprawczym czegoś. Nieważne jest jej istnienie indywidualne, nie mówiąc już o cielesnym. Wszystko, co generuje człowiek, uderza w niego samego i to w najbardziej podstawową, biologiczną płaszczyznę istnienia. Wojna to przecież ból, rozlew krwi, śmierć - nie mas, a jednostek, w dosłownie biologicznym sensie, wielka fabryka przetwórstwa materii. Należy też pamiętać, że nie chodzi tu tylko o materię ludzką. W swoje działania wciąga bowiem człowiek wszystko, co żyje wokół niego, dziesiątkując inne organizmy żywe, niszcząc środowisko. Historia zatem wplata się przemocą w naturalne dzieje. Na wystawie spróbujemy przyjrzeć się powyższym zagadnieniom, poszukać śladów materialności śmierci.

Inne wydarzenia z tego cyklu: