Billy Bao
koncert

• Billy Bao

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Powidoki zapraszają na koncert Billy Bao – projektu, którego fikcyjnym liderem jest pochodzący z Lagos w Nigerii wokalista o tym samym imieniu i nazwisku.

Jak głosi plotka, po przybyciu do Kraju Basków i pod wpływem fascynacji tamtejszą sceną punk rockową Billy Bao postanowił założyć zespół, aby wyrazić swój gniew wobec hipokryzji oraz samozadowolenia społeczeństw bogatej Północy. Powstała w 2004 roku w Bilbao grupa to radykalne połączenie estetyki punka, noise’u oraz muzyki konkretnej z otwarcie polityczną i antykapitalistyczną retoryką. Od momentu swojego powstania zespół opublikował serię konceptualnych i nieporównywalnych z niczym płyt, takich jak „May 08” (Parts Unknown, 2009), na której oprócz gitarowych riffów rodem z The Stooges oraz wściekłego występu wokalisty zsamplowane zostały przykłady z czterech dekad rewolucyjnego rocka, noise’u i funka, „Buildings from Bilbao” (Burka For Everybody, 2013), stanowiącą portret dźwiękowy ubogich i zamieszkałych przez emigrantów dzielnic największego baskijskiego miasta, czy „Communisation” (Fuck Yoga Records, 2015), na której za partyturę posłużyły między innymi wykresy handlu wysokich częstotliwości na rynkach finansowych.

Najnowszy album Billly Bao „Lagos Sessions” (Munster Records, 2015) nagrany został z nigeryjskimi muzykami oraz artystami (m. in. Orlando Julius, Mark Ido, czy Emeka Ogboh) i stanowi fascynujący miks noise’u i punka z elementami field recordingu, dubu, jazzu, afrobeatu oraz nigeryjskiego popu. Oprócz tematów kulturowego zawłaszczenia, globalizacji, utowarowienia muzyki w dobie późnego kapitalizmu oraz polityki hałasu/szumu, które cechują twórczość Billy Bao, baskijski zespół w swoich występach na żywo stara się także dekonstruować format koncertu oraz zaburzać towarzyszące mu relacje społeczne.

Pełna biografia lidera oraz wszystkie nagrania Billy Bao, zgodnie z zasadą anti-copyright, do pobrania ze strony zespołu: