Białoszewski do słuchu
Spotkanie poświęcone wydaniu serii

• Białoszewski do słuchu

Wydawnictwo Bôłt Records, Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana i Muzeum Sztuki Nowoczesnej zapraszają na spotkanie poświęcone serii płyt „Białoszewski do słuchu”.

„Białoszewski do słuchu” to pierwsza obszerna prezentacja jednego z najbardziej wyrazistych archiwów dźwiękowych w historii polskiej kultury artystycznej. Na czterech albumach, trwających w sumie blisko pięć godzin, Miron Białoszewski gada, recytuje, śpiewa, szepcze i pokrzykuje, wykonując w niepowtarzalny sposób własne wiersze (również dotychczas niepublikowane), dramaty oraz fragmenty prozy.

Materiał wybrany z ponad osiemdziesięciogodzinnego zbioru, znanego dotąd wyłącznie wąskiemu gronu badaczy, ukazuje Białoszewskiego jako świadomego, oryginalnego artystę głosu i rzuca nowe światło na jego twórczość, wydobywając jej fundamentalny dźwiękowy wymiar. Unikatowym nagraniom archiwalnym towarzyszą ich współczesne dźwiękowe reinterpretacje autorstwa duetu Mikrokolektyw, Patryka Zakrockiego („Osmędeusze, czyli ulotności i bazgroły”) i Marcina Staniszewskiego („Chamowo”).

tom 1: Teatr
CD1 (czas trwania 52:19)
- Miron Białoszewski – „Wyprawy krzyżowe”
- Miron Białoszewski, Ludwik Hering – „Osmędeusze”
CD2 (czas trwania 39:46)
- Patryk Zakrocki – „Osmędeusze, czyli ulotności i bazgroły”

tom 2: Kabaret (czas trwania 42:19)
- Miron Białoszewski, Ludwik Hering – „Pieśni na krzesło i głos”
- Miron Białoszewski – „Kabaret Kici Koci”

tom 3: Blok (czas trwania 68:11)
- Miron Białoszewski – „Chamowo” (fragmenty), późne wiersze
- Marcin Staniszewski – „Chamowo”

tom 4: Wiersze dźwiękowe
CD1 (czas trwania 42:57)
- Miron Białoszewski – wiersze dźwiękowe
CD2 (czas trwania 39:13)
- Mikrokolektyw

Więcej informacji na stronie Bôłt Records.

Wydawnictwo dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Maciej Byliniak – redaktor, tłumacz; badacz i popularyzator dźwiękowej spuścizny Mirona Białoszewskiego. Autor wyboru nagrań archiwalnych wydanych w ramach projektu „Białoszewski do słuchu”.

Sylwia Chutnik – kulturoznawczyni, działaczka społeczna, pisarka. Miłośniczka twórczości Mirona Białoszewskiego.

Arkadiusz Gruszczyński (prowadzący) – dziennikarz, członek zespołu Fundacji Bęc Zmiana.

Artur Majewski i Jakub Suchar – muzycy: trębacz i perkusista; razem tworzą Mikrokolektyw, jeden z najbardziej wyrazistych współczesnych polskich zespołów grających eksperymentalny jazz. Twórcy projektu muzycznego wykorzystującego nagrania archiwalne Mirona Białoszewskiego.

Michał Mendyk – kurator i producent muzyczny, szef autorskiego wydawnictwa Bôłt Records. Producent słuchowisk wydanych w ramach projektu „Białoszewski do słuchu”.

Tadeusz Sobolewski – krytyk filmowy, dziennikarz, pisarz, publicysta, wieloletni przyjaciel Mirona Białoszewskiego i popularyzator jego twórczości.

Marcin Staniszewski – muzyk, producent, autor tekstów, założyciel zespołu Beneficjenci Splendoru. Autor słuchowiska „Chamowo” opartego na archiwalnych nagraniach Mirona Białoszewskiego.

Patryk Zakrocki – improwizator, kompozytor, artysta dźwiękowy. Twórca słuchowiska „Osmędeusze, czyli ulotności i bazgroły”, opartego na archiwalnym nagraniu Mirona Białoszewskiego.