Białoruski piknik “Spatkajmsia”
Беларускі пікнік “Спаткаемся”

• Napis. Czerwony napis na białym tle \

Spędźmy razem ostatni weekend lata po białorusku.

Zapraszamy Was 26 sierpnia do Parku Rzeźby na Bródnie. Przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawych warsztatów, które pozwolą wam spróbować białoruskiego jedzenia, muzyki i rzemiosła. Zabierz ze sobą przyjaciół, rodzinę i dobry humor.

Startujemy o 13:00 zaczynając od wspólnego przygotowania regionalnych potraw. Następnie w programie tradycyjny śpiew kobiecy, warsztaty z tworzenia ozdób ludowych. Całość zamknie przyjemnie skomponowany DJ set. Zachęcamy do wzięcia własnych napojów, przekąsek, kocyków i ochrony przeciwsłonecznej.

PLAN DNIA:

• 13:30 - wspólne gotowanie z @alesia_foodblog. Przygotujemy przepyszny chłodnik z buraka aż palce lizać!
  • 15:00 - @lelechka_rudik poprowadzi warsztaty z robienia białoruskiego tradycyjnego PAVUKA. Poznacie historię, jego znaczenie w kulturze białoruskiej, a także będziecie mieli okazję zrobić własnego mini Pavuka.
  • 16:00 - występ @spievy. Ten żeński chór złożony z Białorusinek prowadzony jest przez @rusia.shuma.

Przez cały dzień będziemy bawić się przy dźwiękach @shoom.records z DJs @lisovskey, @dimabohan70, @stroppy_pie.

Poczęstunek i napoje zapewnią @sluszna_strawa@kawapopularnanapanskiej. Deser dla punktualnych przygotowała ekipa z @gastronomiczne_rytmy

Piknik organizowany jest przy wsparciu konfederacji L’Internationale i jest elementem rezydencji artystycznej, w ramach której współpracujemy z Marią M.

Maria M. jest aktywistką, która popularyzowała białoruską sztukę i kulturę. Jest współzałożycielką Białoruskiego Klubu książki „Spatkajemsia” w Warszawie. Maria M. uczy się praktyk kuratorskich i organizuje wydarzenia które reprezentujące białoruski język, literaturę i sztukę.

Grafikę wykonała @kajakusztra.

-------------------

Давайце правядзем апошнія выхадныя лета разам і па-беларуску!

Запрашаем у парк Брудна 26ага жніўня, бяры с сабой сяброў і сябровак, сям’ю, дзяцей і добры настрой. Мы прыгатавалі для вас некалікі файных варштатаў, якія дадуць магчымасць пасмакаваць беларускую ежу, музыку і рамяство.

Мы пачнем а 13:00, будзе ежа ад @sluszna_strawa, ліманады і кава ад @kawa popularna na Pańska. Таксама можна ўзяць з сабой дадаткова свае напоі, ежу, коўдру і сонцаахоўны крэм.

Пікнік зарганізаваны з дапамогай Музея Сучаснага мастацтва ў Варшаве (MSN) ў супрацоўніцтве з L’Internationale. Пікнік арганізаваны ў межах рэзыденцыі Маria M. у музэі MSN.

Maria M. з’яўляецца актывісткай, якая папулізуе беларускую культуру і мастацтва ў Варшаве. Яна сузаснавальніца беларускага кніжнага клуба “Spatkajemsia”. Maria M. вывучае кураторскія практыкі і арганізуе мерапрыемствы, звязаныя з беларускай мовай, літаратурай і мастацтвам.

Графіка ад @kajakusztra

-------------------

L'Internationale to konfederacja, która zrzesza najważniejsze europejskie muzea, instytucje sztuki, ośrodki badawcze i think-tanki. Jej nazwa pochodzi od Międzynarodówki: pieśni historycznego ruchu robotniczego, która wzywa do stworzenia sprawiedliwego i demokratycznego społeczeństwa. Odwołując się do lokalnych i ponadlokalnych historii, L'Internationale skupia się na przyszłości, by wyobrazić sobie, rozwinąć i wdrożyć wizję świata sprawiedliwą, demokratyczną i zrównoważoną dla wszystkich mieszkańców planety.

W latach 2023–2026 L'Internationale będzie realizować projekt „Museum of the Commons”, współfinansowany przez unijny program Creative Europe. W tym czasie konfederację tworzyć będzie 14 instytucji: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (lider projektu), Museo Reina Sofía (Hiszpania), MACBA (Hiszpania), M HKA (Belgia), Salt (Turcja), Van Abbemuseum (Holandia), MSU (Chorwacja), Haus der Kulturen der Welt (Niemcy), HDK-Valand (Szwecja), NCAD (Irlandia), ZRC SAZU (Słowenia), Institute for Radical Imagination (Włochy), Tranzit.ro (Rumunia), Centrum Badań nad Kulturą Wizualną (Ukraina) i dwóch partnerów stowarzyszonych: IMMA (Irlandia), WIELS (Belgia) oraz Stowarzyszenie L'Internationale.

+

Dofinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.