Bez tytułu
Performans w języku polskim i polskim języku migowym

  • Zdjęcie z performansu \

    Fot. Pat Mic

10 września zapraszamy do Muzeum nad Wisłą na niezatytułowany performans autorstwa Ani Nowak w wykonaniu Ig May Engel (język polski) i Edyty Kozub (Polski Język Migowy). Wydarzenie odbywa się w ramach wystawy choreograficznej „Pocałunek nie zabija. Ania Nowak i gościnie”.

W przestrzeni wystawy dwa razy w tygodniu pojawia się Ig May Engel by wykonać niezatytułowaną pracę Ani Nowak. 3, 9 i 10 września młodej osobie performerskiej potowarzyszy artystka Visual Vernacular. VV to sztuka, która łączy język migowy z takimi elementami jak pantomima, storytelling, poezja kształtu, ruchy ciała.

Publiczność zwiedzająca tego dnia wystawę będzie mogła skorzystać ze wsparcia tłumaczek PJM dostępnych w Muzeum Nad Wisłą w godzinach 16:00-17:30.

Bez tytułu to pierwsza z serii prac Nowak, które wykorzystują strategię przeformułowania języka, rzucając wyzwanie wewnętrznym sprzecznościom i przewidywalnym binarnościom, nieodłącznie związanym z naszym postrzeganiem historii i (r)ewolucji.

Nieustannie zmieniający się krajobraz faktów, spekulacji i afektów jest tworzony przez język bez gramatyki. Listy słów wskazujące głównie na nazwy, przedmioty, miejsca i liczby stopniowo ujawniają sadomasochistyczną historię Polski i szerzej – Europy Wschodniej, rządzonej przez Instytucję, Wiarę i Pragnienie.

Słowa spotykają się, formułują pary, trójki, w końcu czwórki. Znikają i zostawiają nas skołowanych, ale dziwnie podnieconych.

Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość są wiecznie powtarzalne i wydają się tkwić w poziomym, a nie pionowym ruchu słów, które dają nadzieję na rozwiązanie, by zaraz potem ją odebrać. Nowy, przeformułowany język wynika z potrzeby zmierzenia się z pytaniami o indywidualną i zbiorową traumę/uzdrowienie i ewolucję/rewolucję dziś, kiedy potrzeba zmian jest bardziej pilna niż kiedykolwiek.

 

Wszystkie performanse w ramach wystawy:

Golden Gate (fragment)
wykonanie: Natalia Oniśk i Alicja Czyczel
codziennie, różne godziny
ok. 25 min

Pocałunek nie zabija
wykonanie: Ania Nowak
każdy czwartek i piątek o godz. 18.30
ok. 60 min

Bez tytułu
wykonanie: Ig May Engel
każda sobota i niedziela o godz. 17.00
ok. 15 min

3, 9 i 10 września performans w wykonaniu Ig May Engel (język polski)
i Edyty Kozub (Polski Język Migowy)

Ig May Engel (ona/jej, on/jego, ur. 2005) – osoba aktorska. Występuje w teledyskach i filmach. Doświadczenia performatywne łączy z zainteresowaniem kulturą i sztuką Japonii. Na wystawie wykonuje niezatytułowany performans Ani Nowak.

Ania Nowak (brak preferowanego zaimka, ur. 1983) – osoba choreograficzna i performerska. W swojej praktyce wykorzystuje kruchość i pożądanie jako wehikuły do przeobrażenia sposobów działania przez ciało oraz język. Nowak pracuje z ciałami i ich zdolnością do nielinearnego odczuwania oraz myślenia. Poszukuje w tej zdolności odpowiedzi na wyzwania związane z trudnościami w relacjach międzyludzkich i we wzajemnej trosce w dobie nieprzerwanego kryzysu. Performuje na żywo, tworzy wideoperformanse, instalacje i teksty. Poprzez swoją twórczość redefiniuje znaczenia takich słów jak: „zaburzenie”, „przyjemność”, „choroba”, „intymność”, „ból”, „seksualność”, „klasa społeczna” czy „dostępność”. Przekraczając zawartą w nich binarność, Nowak poszukuje w tych kategoriach obszarów wolności. Ania Nowak współpracuje z alternatywnymi programami edukacyjnymi w całej Europie, jak choćby z Kem School w Warszawie oraz School of Kindness w Sofii. Prace Nowak wystawiane były w berlińskich instytucjach takich jak HAU Hebbel am Ufer, Berlinische Galerie, Akademie der Künste, KW „Pogo Bar” oraz Sophiensæle; w Nowym Teatrze w Warszawie, w helsińskiej Kiasmie; w La Casa Encendida w Madrycie; wiedeńskim Q21 MuseumsQuartier, a także na Baltic Triennal 14, CAC w Wilnie. Wystawy indywidualne to „Matters of Touch” w Arts Santa Mònica w Barcelonie (2017), „Can You Die of a Broken Heart?” w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskim (podczas kadencji Małgorzaty Ludwisiak, 2018) oraz „Ill Delights” w Galerie Wedding w Berlinie (2023). Nowak mieszka i tworzy w Berlinie.

Edyta Kozub (ona/jej) – osoba Głucha, lektorka polskiego języka migowego, od wielu lat zaangażowana w szerzenie wiedzy na temat Kultury Głuchych. Od 2018 r. udziela się jako artystka Visual Vernacular czyli tzw. migania pantomimicznego (w skrócie VV). Występowała z własnymi utworami VV na scenie nie tylko w Polsce, ale także za granicą (na kultowym międzynarodowym festiwalu Clin d’Oeil w Reims we Francji). Dwukrotnie brała udział w międzynarodowych warsztatach Sign Language Art w znanym teatrze Riksteatern w Sztokholmie, gdzie razem z profesjonalnymi artystami z różnych stron świata analizowała różnice między poezją migową a VV. Współpracowała z instytucjami takimi jak Muzeum Śląskie, gdzie w ramach wystawy czasowej „Głusza” opublikowano 5 utworów jej autorstwa.
Do dziś stworzyła ponad 20 różnych utworów VV.