Betonimia. Szaro-zielone zależności
WARSZAWA W BUDOWIE 14

  • Na pierwszym planie został pokazany mały fragment zieleni będący częścią placu defilad. W tle widać płyty chodnikowe oraz fragment Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

    Plac Nowego Sąsiedztwa, Plac Defilad 2022 (fot. Sisi Cecylia)

W miejskim słowniku betonimia znaczy zastąpienie betonu czymś innym, najczęściej zielenią. Zapraszamy na debatę z udziałem Zygmunta Borawskiego, Marleny Happach, Magdaleny Młochowskiej, Aleksandry Litorowicz, Agi Podgajny i Tomasza Fudali, którą poprowadzi Bogna Swiatkowska.

 

Pojęcie to, tożsame z rozpłytowaniem, nie pojawiło się znikąd, ale emergentnie przebiło się do miejskiej praktyki z poziomu gruntu. Zrywanie betonu, asfaltu, płyt na rzecz poszerzania metrów kwadratowych powierzchni biologicznie czynnej, zdolnej do retencji i bioróżnorodnej, to praktyka zarówno oddolna, jak i konieczność miejskiego projektowania i rewitalizacji doby katastrofy klimatycznej. Zastąpienie betonu zielenią to jednak przeobrażenie sięgające głębiej – ten radykalny gest bardzo konkretnie przybliża nas do innego, zdrowszego i międzygatunkowego miasta, a nie tylko jego wyobrażenia. Ma moc.


Wydarzenie w ramach festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE spotyka urzędników, specjalistów i praktyków, którzy porozmawiają o tym trendzie i możliwościach jego wzmacniania w różnych skalach i w różnych lokalizacjach. Pretekstem jest realizowane tego lata rozpłytowanie fragmentu placu Defilad w ramach projektu „Plac Nowego Sąsiedztwa”, który odbył się podczas 8. edycji projektu PLAC DEFILAD, organizowanego przez Teatr Studio i współfinansowanego ze środków m.st. Warszawy.

 

Zygmunt Borawski – architekt i dziennikarz, absolwent Akademii Architektury w Mendrisio w Szwajcarii. Założyciel międzynarodowej pracowni architektonicznej A-A Collective, z którą obecnie realizuje projekt Placu Centralnego w Warszawie. W latach 2015-2020 redaktor działu Architektura i Design w Kwartalniku Przekrój. Od 2020 roku prowadzi też własną działalność architektoniczną realizując przede wszystkim projekty domów jednorodzinnych. W latach 2021-22 wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Od 2022 asystent na Akademii Architektury w Mendrisio, w Szwajcarii.

Tomasz Fudala – historyk sztuki i kurator wystaw, absolwent UW, autor tekstów o architekturze i sztuce, pracuje w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, kurator Domu Hansenów w Szuminie. Współtwórca festiwalu poświęconego problemom miasta „Warszawa w budowie” (od 2009). Otrzymał nagrodę krytyków im. Jerzego Stajudy oraz Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy za wystawę „Spór o odbudowę Warszawy”.

Marlena Happach – architektka miasta, dyrektorka Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, odpowiada za politykę przestrzenną Warszawy, w tym za nowe studium oraz plany miejscowe, a także za dialog na temat wizji miasta prowadzony m.in. w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury. Architektka i urbanistka, w latach 2012–2016 wiceprezeska, a następnie prezeska Oddziału Warszawskiego SARP. Wcześniej założycielka Stowarzyszenia na Rzecz Poprawy Środowiska Mieszkalnego ODBLOKUJ.

Aleksandra Litorowicz – prezeska Fundacji Puszka, kulturoznawczyni, badaczka, kuratorka, wykładowczyni akademicka (Uniwersyt SWPS i ASP w Warszawie. Twórczyni konkursu dla Warszawy przyszłości FUTUWAWA, portalu o warszawskim street arcie i sztuce w przestrzeni publicznej Puszka.waw.pl oraz portalu edukacyjnego Sztukapubliczna.pl. Współzałożycielka Szkoły Architektury Społeczności SAS. Kierowniczka ogólnopolskiego badania malarstwa monumentalnego oraz projektu badawczego „Place Warszawy (do odzyskania)”. Współpracowniczka „Magazynu Miasta” i „Notesu Na 6 Tygodni”. Autorka inicjatywy Miastozdziczenie.pl badającej międzygatunkowe zamieszkiwanie w mieście. 
 

Magdalena Młochowska – przez większość kariery zawodowej pracowała w samorządzie lub na jego rzecz. Między innymi w Unii Metropolii Polskich (2010-2012), w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji (2012-2016) gdzie odpowiedzialna była za współpracę z samorządami, finanse i departament prawny.
W Urzędzie miasta stołecznego Warszawy zatrudniona od 2016 r. Początkowo na stanowisku wicedyrektora w Biurze spraw Dekretowych, od początku 2019 r. jako Dyrektor Biura Polityki Lokalowej. Obecnie pracuje jako Dyrektor Koordynator ds. zielonej Warszawy.

Aga Podgajna – architekta, urbanistka, prowadząca pracownię działającą w Warszawie i Londynie. Zajmuje się projektami o różnorodnej skali, poczynając od budynków i przestrzeni publicznych poprzez strategie urbanistyczne, regeneracje terenów poprzemysłowych ‘brownfield regeneration’ czy planowanie wytycznych projektowych ‘design codes’. Absolwentka The Architectural Association i The School of Art, Architecture & Design, LMU w Londynie. Propagatorka odpowiedzialnego i świadomego projektowania, którego celem są pozytywne zmiany urbanistyczne, a co za tym idzie, społeczne. Współpracuje z ekspertami z różnych dziedzin, podkreślając ważność kolektywnej dyskusji i holistycznego myślenia o mieście. Projekty, nad którymi pracuje bazują na dogłębnym studiowaniu i zrozumieniu historycznego, społecznego i formalnego charakteru danego miejsca. Poza Wielką Brytanią prowadziła projekty między innymi w Korei Południowej i Stanach Zjednoczonych. Członkini The Royal Institute of British Architects i The Royal Society of Arts.


 

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

DzieńGodzinaNazwa wydarzeniaMiejsce wydarzenia
17:00 Oprowadzanie Sztuka w całym spektrumWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
18:00 Spotkanie Jak tworzyć żywe ulice? Spotkanie z Pawłem JaworskimWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
10:00 Konferencja Porozmawiajmy o mieście. Architektura, lokalność i obywatelskość w edukacji muzealnej WARSZAWA W BUDOWIE 14 Online
,
18:00 Debata Ulice dla dzieciWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
12:00 Spacer Czucie miasta: ruch i mobilność. Spacer samorzeczniczyWARSZAWA W BUDOWIE 14 Rotunda PKO, Marszałkowska 100/102
Marszałkowska 100/102, Warszawa
12:00 Warsztaty Koła, pedały, hamulceWeekendowy warsztat rodzinny MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po angielsku / Guided tour in EnglishWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
14:00 Oprowadzanie ЕКСКУРСІЯ УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮOprowadzanie w jęz. ukraińskim MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
17:00 Film Dlaczego Właśnie Rower? Projekcja filmu w kinie Syrena KINO SYRENA
Rynek Starego Miasta 42,