Baltic Trienniale 14: The Endless Frontier
Premiera publikacji

• Baltic Trienniale 14: The Endless Frontier

Zapraszamy na premierę publikacji „Baltic Triennale 14: The Endless Frontier (A Reader)". W ramach wydarzenia odbędą się pokaz filmu Inflammations Ani Nowak, performans Lezbynai Agnė Jokšė oraz DJ Set Vłada Błyzniuka aka czuły.

Inflammations Ani Nowak podejmuje temat chronicznego bólu oraz tego w jaki sposób wpływa na ciała oraz ich związek z czasem, pracą i przyjemnością. Wideoperformans, powstały z udziałem zróżnicowanej grupy osób identyfikujących się jako niepełnosprawne, pełnosprawne, głuche, neuronietypowe oraz trans, problematyzuje granicę pomiędzy dobrostanem i chorobą, autorytetem medycznym a odczuwanym doświadczeniem. Nowak rozpoznaje chroniczny ból jako formę niepełnosprawności, jednocześnie spekulując na temat zmęczenia i wyczerpania jako stanów doświadczanych w (post)pandemicznej rzeczywistości przez wiele osób.

Wideo Inflammations będzie pokazywane w języku angielskim i niemieckim języku migowym z polskimi i ukraińskimi napisami.

Lezbynai to erotyczna historia o lesbijskiej miłości, rozgrywająca się w dzielnicy Lazdynai, w której dorastała artystka. Domy mieszkalne ciągnące się naprzeciw siebie wzdłuż ulic przypominają panoptykon: gdy wszyscy widzą wszystkich, intymne gesty stają się jednocześnie prywatne i publiczne. W opowieści Jokšės okoliczności te stają się medium rozpowszechniania nieokiełznanej fantazji seksualnej, która rozwija się w relacjach pomiędzy artystką i jej kochankami, malując pozornie ciche, betonowe mury budynków oraz przenikając życia i myśli mieszkańców.

Czuły wleje w uszy słuchaczy etniczne rytmy związane ze wszystkim tym co radosne i nieheteronormatywne. Poszuka podobieństw i różnic pomiędzy scenami muzyki queerowej i folkowej w krajach Bałtyckich, Polsce i Ukrainie, które odradzają się i rozkwitają, podkreślając nasze lokalne smaki, żarty i historie. Będzie interesująco i wesoło!

Baltic Triennale 14 skupiało się na geopolityce obszaru Europy Środkowej i Wschodniej, opierając się na założeniu, że w paradoksalnym momencie częściowej integracji odwoływanie się do lokalności oznacza jednoczesne kwestionowanie tego co globalne. Publikacja zawiera szereg tekstów podejmujących kwestie definicji, historii, potencjałów i przyszłości regionu, który rozumiany jest jako złożona, porowata struktura posiadająca liczne transnarodowe połączenia.

Ania Nowak działa w obszarze szeroko rozumianej choreografii, gdzie spekuluje o tym do czego zdolne są ciała i język dzisiaj. Realizuje takie formaty jak performans, wideo performans, wystawa performatywna i tekst. Nowak interesuje materialny wymiar ciała oraz jego niematerialne aspekty - afekty, uczucia, intuicja - jako punkt wyjścia do rozwijania ucieleśnionych praktyk troski i wspólnotowości. Jej refleksja dotyczy seksualności, choroby i dostępności a także etyki przyjemności w czasach klimatycznego i politycznego kryzysu.

Agnė Jokšė pracuje między WIlnem i Kopenhagą. Używając standardowych narzędzi autoetnografii artystka opowiada historie, w których jej doświadczenia i przeszłe wydarzenia, związane z kontemplowaniem miłości, intymności i przyjaźni, przeplatają się z pełnymi wyobraźni refleksjami otaczającego świata. Jokšė pracuje z tekstem, wideo i performansem, badając kwestie związane ze współczuciem, splecionymi relacjami, językiem i queerem.

Vład Błyzniuk aka. czuły jest kolorowym deejayem, promotorem i muzykiem. Owocem Ukraińsko-Polskiej kooperacji. Związny z Radiem Kapitał. Czuły spełnia swoje dźwiękowe marzenia o queer-słowiańskim brzmieniu - radosnym, szybkim i nietradycyjnym. Gdy zaprasza do tańca miksuje rześki hyperpop z ballroomem i world music. Gdy proponuje relaks puszcza ambientowe szelesty wody, słońca, fauny i flory. Gdy chce kontemplacji i odpoczynku włącza dark drone i noise.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

18:00 Wykład [Wydarzenie odwołane!] Choreografie SojusznictwaKem Szkoła 2022 MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
19:00 Wykład Wyobrażenie „Wschodniej Europy". Neokolonialne spojrzenie artystyczne | Лекція: Образ «Східної Європи». Неоколоніальний художній поглядWykład Marii Vorotiliny MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
18:00 Warsztaty Warsztat: Front kulturalny jako forma oporu w Ukrainie MUZEUM na Pańskiej
18:00 Premiera SONIAKH digest MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
17:00 Spotkanie Oberih – prezentacja książkiSolidarny Dom Kultury “Słonecznik” MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
18:00 Wykład Exodus z kondycji postsowieckiej Pokaz filmów i wykład MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa