(Auto)cenzura Głuchych
Oko Głuchych

  • (Auto)cenzura Głuchych

    Marek Włodarski, Demonstracja obrazów (szkic), 1933. Dzięki uprzejmości Libra Dom Aukcyjny, fot. Marcin Łabuz

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na debatę w ramach nowego cyklu Oko Głuchych.

Aktualna wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i złożona tożsamość Henryka Strenga/Marka Włodarskiego będzie punktem wyjścia do dyskusji nad tożsamością Głuchych. Poruszymy problem autocenzury Głuchych i cenzury ich tożsamości przez słyszących.

Postawimy sobie pytania: Dlaczego głusi borykają się z własną tożsamością? Kto decyduje o tożsamości? Jak dbać o przeszłość Głuchych i budować świadomość ich historii? Spotkanie zakończymy rozmową o perspektywach na przyszłość i możliwych rozwiązaniach.

O autocenzurze i cenzurze Głuchych będą rozmawiali Agnieszka Kołodziejczak i Tomasz Świderski.

Tłumaczenie debaty na polski język foniczny zapewnią Joanna Ciesielska i Irena Piecha.

Debata odbędzie się na platformie Zoom 
Meeting ID: 848 8598 7935

Spotkanie będzie transmitowane na FB.

Agnieszka Kołodziejczak

Artystka, współzałożycielka Grupy Artystów Głuchych i Galerii MEOK w Łodzi. Malarka, twórczyni ikon i poezji, blogerka i aktywistka społeczna. Ukończyła Wydział Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i Instytutu Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego, obecnie pracuje nad pracą doktorską na UŁ. Uczestniczyła w licznych wystawach i plenerach, jest również aktywną kuratorką i koordynatorką projektów.

Tomasz Świderski

Założyciel Instytutu Historii Głuchych „Surdus Historicusˮ oraz nauczyciel historii w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Głuchych w Warszawie. Z powołania i wykształcenia historyk, genealog i archiwista. Inicjator stworzenia nowej dziedziny nauki: historii Głuchych w Polsce. Autor wielu artykułów z zakresu historii Głuchych i genealogii. Członek Zarządu międzynarodowej organizacji Deaf History International w latach 2012-2015.  

Inne wydarzenia z tego cyklu: