Renegocjacje
Warsztaty interwencji krytycznej

• Renegocjacje

ilustracja: Kaja Kusztra

Równe Muzeum w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie to cykl warsztatów interwencji krytycznej z dr Ewą Majewską.

Czy nic się nie da zrobić z obelgami, napastowaniem, obraźliwymi wpisami w sieci? Co robić z sytuacjami, które sprawiają, że czujemy się źle? Krytyka to narzędzie, które pozwala złapać oddech i daje poczucie bezpieczeństwa. Krytyka to nie szukanie, lecz rozwiązywanie problemów. To wspólny mianownik rozmowy o przyszłości. Mamy szeroki asortyment środków interwencyjnych. Wiele z nich daje nam sztuka.

Więcej w opisie cyklu.

Warsztaty dla zapisanej grupy. Zajęcia odbywają się w aplikacji ZOOM.

Podczas czwartych zajęć zostaną podjęte zagadnienia definicji sfery publicznej, negocjacji, mediacji i eskalacji.

Przykładowe interwencje z pola sztuki i nie tylko: staramy się opracować własne; patrzymy na: KwieKulik; Joannę Rajkowską, Latający Uniwersytet, Critical Practice.

Lektury: K. Chmielewska (i in), Czytanki dla robotników sztuki, Fundacja Bęc Zmiana, Warszawa, 2009 (teksty: Critical Practice, E. Majewska, T. Kowalik).

Lektury uzułpeniające.

ATLAS-NOWOCZESNOSCI – Muzeum Sztuki w Łodzi.

S. Benhabib, Prawa innych. Przybysze, rezydenci i obywatele, Krytyka Polityczna, Warszawa, 2015.

J. Butler, Walczące słowa, Krytyka Polityczna, Warszawa, 2008.

E. Goffman, Piętno. Rozważania o zranionej tożsamości, GWP, Gdańsk, 2005.

E. Majewska, E. Rutkowska, Równa Szkoła – edukacja wolna od dyskryminacji. Poradnik dla nauczycielek, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Gliwice, 2008.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

18:00 Debata Postprawda a wykluczenie osób Głuchych Online
11:00 Warsztaty Mieszkać razemIntegracyjne warsztaty rodzinne online Online
,
18:00 Debata Gwałt. Historie z pamiętnika ocalałych (Survivors) Przemoc seksualna w Rwandzie i Kongo w kontekście kolonializmu Online
18:00 Spotkanie Wspólnota i wspólnotySpotkanie online Online
18:00 Wykład Pandemia i bezradność architektury Online
,
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w PJM po wystawieWARSZAWA W BUDOWIE 12: COŚ WSPÓLNEGO Online
18:00 Spotkanie Ćwiczenie ze wspólnotySpotkanie online Online
18:00 Wykład Projektowanie miast w czasie kryzysu klimatycznego Online