Artystyczne interwencje w przestrzeni publicznej
Warsztaty interwencji krytycznej

• Artystyczne interwencje w przestrzeni publicznej

ilustracja: Kaja Kusztra

Równe Muzeum w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie to cykl warsztatów interwencji krytycznej z dr Ewą Majewską.

Czy nic się nie da zrobić z obelgami, napastowaniem, obraźliwymi wpisami w sieci? Co robić z sytuacjami, które sprawiają, że czujemy się źle? Krytyka to narzędzie, które pozwala złapać oddech i daje poczucie bezpieczeństwa. Krytyka to nie szukanie, lecz rozwiązywanie problemów. To wspólny mianownik rozmowy o przyszłości. Mamy szeroki asortyment środków interwencyjnych. Wiele z nich daje nam sztuka.

Więcej w opisie cyklu.

Warsztaty dla zapisanej grupy. Zajęcia odbywają się w aplikacji ZOOM.

Podczas trzecich zajęć zostaną podjęte zagadnienia przestrzeni publicznej, interwencji, troski, konfrontacji, debaty i konfliktu.

Przykładowe interwencje z pola sztuki i nie tylko: Inicjatywa Indeks 73, T. Kantor, List do Galerii Foksal (1967); List artystek przeciw nielegalnym wyborom (2020); Musicie coś zrobić (Jolanta Brzeska) Rafała Jakubowicza; protest OFSW Solidarni z artystami ukaranymi za akcję „List”.

Lektury:

Portal Inicjatywy Indeks 73, Forum Sztuki Współczesnej, F. Malzacher (red), Prawda jest konkretna, Fundacja bęc Zmiana, Warszawa, 2018 (Teksty: S. Shukaitis, K. Wodiczko, N. Fisher, M. Ukeles).

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

18:00 Debata Zjednoczone ruiny Po co nam miejsca? Online
11:00 Warsztaty Szycie relacjiWarsztaty rodzinne online Online
18:00 Debata Feminizacja cohousingów senioralnychGrupa Mieszkać razem Online
18:00 Spotkanie Czym jest opieka: nadzorem czy troską?Spotkanie online Online
,
12:00 Warsztaty Społecznie i ekonomicznie świadome korzystanie z platform cyfrowychWarsztaty z Janem Zygmuntowskim Online
16:00 Oprowadzanie Coś wspólnego zamkniętegoOprowadzanie kuratorskie Online
18:00 Debata Dobre praktyki pomaganiaJak pomagać, aby nie szkodzić? Online