Artyści do kamer! Początki polskiej awangardy
Filmoteka Muzeum

• Artyści do kamer! Początki polskiej awangardy
    kadr z filmu „Kobieta i koła”, rekonstrukcja wg scenariusza Jana Brzękowskiego z 1930 roku, Bruce Checefsky, 2004

Filmy artystów polskich w latach 30. i 40. XX wieku

Zapraszamy na pierwszy wykład w ramach cyklu edukacyjnego Muzeum Otwarte, przygotowanego przez Filmotekę Muzeum Sztuki Nowoczesnej, którego celem jest usystematyzowanie wiedzy o filmach polskich artystów sztuk wizualnych począwszy od lat 30. XX wieku do dziś.

W najbliższą środę, 6 marca 2013, roku badaczka filmu eksperymentalnego Adriana Prodeus przedstawi dzieje pierwszych prac filmowych zrealizowanych lub jedynie zamierzonych przez polskich artystów, takich jak Henryk Berlewi, Jan Brzękowski, Janusz Maria Brzeski, Jalu Kurek, Kazimierz Podsadecki, Mieczysław Szczuka, Franciszka i Stefan Themerson, w latach 30. i 40. XX wieku. Wykładowi towarzyszyć będzie projekcja najwybitniejszych prac powstałych w tym okresie, jak również pokaz rekonstrukcji filmów utraconych oraz wizualizacji niezrealizowanych pomysłów autorstwa Bruce'a Checefsky'ego i Marcina Giżyckiego.

Adriana Prodeus jest autorką książki „Themersonowie. Szkice biograficzne” (2009), rozdziału poświęconego współczesności w tomie „Polski film” animowany pod red. Marcina Giżyckiego i Bogusława Zmudzińskiego (2008).

Wraz z Kubą Mikurdą zredagowała Trzynasty miesiąc. Kino braci Quay (2010), wraz z Katarzyną Roj Manifesto Book. Zmieńmy wszystko (2011). Właśnie ukazała się jej publikacja „Antonisz. Człowiek bez kamery” w tomie Technika jest dla mnie rodzajem sztuki, poświęconym twórczości Juliana Józefa Antonisza (2013), towarzyszącym wystawie tego artysty w warszawskiej Zachęcie. Publikuje m.in. w „Kinie”, „Filmie”, „Twórczości”, „Newsweeku”, „Art&Business”. Stypendystka Fulbrighta na Tisch NYU.