Architektura handlowa powojennej Warszawy. Wykład Ewy Perlińskiej-Kobieżyńskiej
«Комерційна архітектура післявоєнної Варшави». Лекція Еви Перлінської-Кобєжинської

• Architektura handlowa powojennej Warszawy. Wykład Ewy Perlińskiej-Kobieżyńskiej

Wnętrze pawilonu Chemii, fot. Zbyszko Siemaszko. Dzięki uprzejmości Narodowego Archiwum Cyfrowego

Tegoroczny festiwal WARSZAWA W BUDOWIE odbywa się w przestrzeniach pawilonu Cepelii. Jego architektura i wnętrza pełniące pierwotnie funkcje handlowe prowokują pytanie o kontekst powstania tego obiektu.

[Текст українською мовою нижче]

Odwilż 1956 roku przyniosła nową odsłonę modernizmu będącego synonimem upragnionej nowoczesności. W architekturze handlowej będą nią lekkie przeszklone struktury pawilonów handlowych. Pierwszy pawilon Śródmieście powstał przy Marszałkowskiej, kolejne to m.in. pawilon Chemii i Cepelii. Lata 60. to też czas eksperymentów konstrukcyjnych czego przykładem były pawilony, a także większe budynki usługowe jak Supersam.

Ewa Perlińska-Kobierzyńska

Jest historyczką architektury, opiekunką merytoryczną zbiorów rysunku architektonicznego Muzeum Warszawy. Zajmuje się architekturą polską XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem środowiska warszawskiego czasu odbudowy.

***

Цьогорічний фестиваль «Варшава в будові» відбудеться у просторі павільйону «Цепелія». Його архітектура та інтер'єр, що спочатку слугували комерційним цілям, ставлять питання про контекст, в якому цю будівлю було створено.

Після «відлиги» 1956 року настав новий етап у розвитку модерністської архітектури як синоніма довгоочікуваної сучасності. У комерційній архітектурі це означало появу легких скляних споруд торгових павільйонів. Перший павільйон «Śródmieście» з'явився на вулиці Маршалковській, після нього постали «Chemia» та «Cepelia». 1960-ті були часом будівельних експериментів, що видно не лише на прикладі павільйонів, а й більших сервісних будівель, таких як «Supersam».

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Sąsiedzi” Pawilon Cepelii
Marszałkowska 99/101, Warszawa
15:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Sąsiedzi”. Popołudnie w Muzeum Pawilon Cepelii
Marszałkowska 99/101, Warszawa
17:00 Warsztaty SZTUKA – TOŻSAMOŚĆ – ULICA. Warszawski street art warsztaty dostosowane do potrzeb dorosłych z ASD Pawilon Cepelii
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Sąsiedzi” Pawilon Cepelii
Marszałkowska 99/101, Warszawa
18:00 Warsztaty Przenikanie w miasto. Warsztaty choreograficzne dla młodzieży Pawilon Cepelii
Marszałkowska 99/101, Warszawa
11:00 Warsztaty Bardzo szczęśliwy blok mieszkalny. Warsztaty dostosowane do potrzeb dzieci z ASD Pawilon Cepelii
13:00 Warsztaty Podglądacze sztuki. Działania rodzinne Pawilon Cepelii