All Divided Selves

• All Divided Selves

R.D. Laing w filmie "All Divided Selves", reż. Luke Fowler, 2011

Po projekcji odbędzie się dyskusja z Anną Lipowską-Teutsch, Ewą Majewską oraz Kubą Mikurdą.

Film „All Divided Selves”, za który artysta Luke Fowler nominowany został do prestiżowej Nagrody Turnera w 2012 roku, przedstawia portret szkockiego psychiatry R. D. Lainga, czołowej postaci ruchu antypsychiatrii. Fowler podejmuje rozważania dotyczące granicy pomiędzy normalnością a szaleństwem, prezentując misterny kolaż ze starych kronik telewizyjnych, archiwalnych zdjęć i nagrań z sesji psychiatrycznych.

Istotnym elementem formalnym jest polifoniczność wypowiedzi wielu narratorów, która stwarza efekt fragmentaryczności i wielogłosowości „wszystkich podzielonych ja” szkockiego psychiatry. Fowler krytycznie spogląda na pojęcie „choroby psychicznej” i znakomicie oddaje osobowość Lainga znanego z eksperymentalnych rozwiązań terapeutycznych mających na celu poszanowanie autonomii i totalności świata osoby chorej.

Luke Fowler jest jednym z najbardziej intrygujących współczesnych artystów pracujących z medium filmowym. Zasłynął m.in. nowatorskim podejściem do narracji filmowej, budowanej za pomocą techniki found footage i skrupulatnych superimpozycji dźwięku i obrazu.

„All Divided Selves” zainauguruje cykl tematyczny Kinomuzeum o ANTYPSYCHIATRII, w ramach którego artyści zrewidują pojęcie normy i patologii.

Anna Lipowska-Teutsch jest psychologiem, członkinią Zarządu Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, szefową Towarzystwa Interwencji Kryzysowej w Krakowie oraz autorką publikacji dotyczących przemocy wobec kobiet (w tym książki „Wychować, wyleczyć, wyzwolić”). Realizuje projekty antydyskryminacyjne. Była konsultantką CIK w czasie powodzi w 2001 roku.

dr Ewa Majewska – (ur. 1978) filozofka feministyczna i aktywistka. Studiowała filozofię, filologię romańską i gender studies na UW. Od 2003 roku wykłada na Gender Studies UW, współpracuje również z Gender Studies PAN, pracowała w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Szczecińskiego (2007-2008) , na przełomie 2009-2010 visiting scholar Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, USA, sem. zimowy 2010/2011 - stypendium w ramach projektu badawczego „Love in our Time. A Question for Feminism?” w uniwersytecie w Orebro, Szwecja. Od marca 2011 - adiunkt w Instytucie Kultury UJ. Publikowała między innymi w: „Signs. Journal of Women in Culture and Society”, „Nowej Krytyce”, „Przeglądzie Filozoficzno-Literackim”, „Bez Dogmatu”, „Le Monde Diplomatique” (ed. polska). Autorka książki „Feminizm jako filozofia społeczna. Szkice z teorii rodziny” (Warszawa 2009). Współredaktorka i współautorka tomów „Zniewolony umysł II. Neoliberalizm i jego krytycy”, „Futuryzm miast przemysłowych”, „Równa szkoła” oraz „Napastowanie seksualne w szkole”. Uczestniczyła w inicjatywie na rzecz wolności w kulturze Indeks 73, działała w ruchach feministycznych i wolnościowych. Od 2005 roku współpracuje z czasopismem artystycznym Obieg, publikowała również w Czasie Kultury, Exit, oraz w katalogach do wystaw i projektów artystycznych. Mieszka w Warszawie.

dr Kuba Mikurda – filmoznawca, doktor filozofii. Zajmuje się współczesną psychoanalizą i teorią filmu. Prowadzi zajęcia w łódzkiej Szkole Filmowej. Redaguje „Linię Filmową” w Wydawnictwie Korporacja Ha!art. Współzałożyciel think-tanku "Restart". Współpracował m.in. z Canal+, MFF T-Mobile Nowe Horyzonty i Krytyką Polityczną. Zredagował książki poświęcone twórczości Terry'ego Gilliama, Braci Quay (z Adrianą Prodeus) i polskiemu kinu surrealistycznemu (z Kamilą Wielebską).

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

20:00 Film Wymiana Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
19:00 Film Sekret Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
20:30 Spotkanie America Is Not Ready For This Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:30 Spotkanie Spotkanie z Martynką WawrzyniakPrzegląd wideoperformensów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
20:30 Film Rated R: Kino transgresji w obiektywie Richarda Kerna Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
20:30 Film Wieczór z Zygmuntem Freudem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
20:30 Film Park karny Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia