Alina Szapocznikow. Kobieta z dzieckiem
Powrót rzeźby na Żoliborz

• Alina Szapocznikow. Kobieta z dzieckiem

Alina Szapocznikow, „Kobieta z dzieckiem”, fot. Bartosz Stawiarski

Burmistrz dzielnicy Żoliborz Krzysztof Bugla oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zapraszają na wydarzenie z okazji powrotu na Żoliborz rzeźby „Kobieta z dzieckiem” autorstwa wybitnej polskiej artystki Aliny Szapocznikow (1926–1973).

Rzeźba, eksponowana na skwerze przy Teatrze Komedia od lat 50., przez ostatnie dekady zapomniana i niszczejąca, została poddana gruntownej renowacji. Od 29 września 2012 roku ponownie będzie eksponowana w przestrzeni publicznej.

Kobieta z dzieckiem (znana również jako Nadzieja matki, Macierzyństwo lub Pokój) pochodzi z lat 1949-1950, wykonana została w piaskowcu w zakładach kamieniarskich Gastona Lerendu w Paryżu. Przywieziono ją do Polski z okazji II Ogólnopolskiej Wystawy Plastyki, gdzie otrzymała wyróżnienie.

„Należałoby bez wątpienia wyrazić uznanie dla ambitnych zamierzeń młodej rzeźbiarki Aliny Szapocznikow, której rzeźba Nadzieja matki, wykonana w kamieniu en taille directe, stanowi swego rodzaju wydarzenie w naszym środowisku artystycznym” – pisał w roku 1952 Andrzej Jakimowicz.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie premiera książki „Kroją mi się piękne sprawy. Listy Aliny Szapocznikow i Ryszarda Stanisławskiego 1948–1971”.