Agnieszka Smoczyńska oprowadza
po wystawie „Opowieści okrutne. Aleksandra Waliszewska i symbolizm Wschodu i Pónocy"

• Agnieszka Smoczyńska oprowadza

Aleksandra Waliszewska, bez tytułu, 1997–2022

Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie „Opowieści okrutne. Aleksandra Waliszewska i Symbolizm Wschodu i Północy”. Z publicznością spotka się reżyserka Agnieszka Smoczyńska.

„Opowieści okrutne” to pierwszy tak przekrojowy pokaz prac Aleksandry Waliszewskiej. Na wystawie jej bogatą twórczość zestawiono z historycznymi dziełami innych artystów z Europy Wschodniej i krajów bałtyckich. Dzięki temu można spojrzeć w szerokim kontekście na zajmujące artystkę baśniowe motywy, apokaliptyczne scenariusze i przesiąknięte znaczeniami bałtosłowiańskie krajobrazy: lasy i mokradła, zagubione autostrady, ponure przedmieścia. Pracami Waliszewskiej wydaje się rządzić logika snów, a środkiem obrazowania jest metafora, która odnosi do pierwotnych emocji: miłości, pożądania i lęku przed śmiercią.

Agnieszka Smoczyńska – polska reżyserka i scenarzystka filmowa i teatralna.
Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (2005) oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie (2006).
Laureatka licznych nagród filmowych, w tym nagrody za najlepszy debiut reżyserski lub drugi film na Festiwalu Filmowym w Gdyni za Córki dancingu (2015). Dwa jej filmy, Fuga (2018) i The Silent Twins (2022), prezentowane były na MFF w Cannes.  Te ostatnie zostały niedawno nagrodzone Złotym Lwem na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Wystawa i inne wydarzenia towarzyszące: