Afrikan Sciences

• Afrikan Sciences

Afrikan Sciences, fot. Prisca Lobjoy

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na koncert African Sciences będący jednym z wydarzeń wieńczących wystawę „After Year Zero”.

Afrikan Sciences (Eric Douglas Porter) należy do najbardziej innowacyjnych producentów muzycznych debiutujących w ostaniem czasie. Pieszczotliwie nazywany „Carem rytmu” lub nieślubnym dzieckiem Afriki Bambaaty i pisarki science fiction Octavii Butler oraz prawnukiem słynnego Sun Ra (the grandSun of Ra), Porter tworzy równie frapujące mariaże muzyki i fantastyki naukowej, których charakterystyczną cechą jest dowolność metrum i tempa.

Jako DJ i wykonawca Afrikan Sciences porusza się w repertuarze sięgającym od nu-soulu, przez free jazz po eksperymentalną elektronikę. Występował m.in. w BlueNote (Nowy Jork), Jazz Cafe (Londyn), Prince Charles (Berlin), Jazz House (Kopenhaga), Nublu (Stambuł) oraz Boiler Room TV. Porter wydał cztery wpływowe albumy, w których jazz, techno i hip hop przenikają się z afrofuturystycznymi wizjami.

Nieskrępowana percepcja Portera umożliwia mu artystyczne badania związków między nowoczesną muzyką elektroniczną i afroamerykańską historią, przynosząc niezwykle interesujące efekty. Ubiegłoroczny, znakomity album Afrikan Sciences -„Circuitous”, ukazał się nakładem oficyny PAN.