11. Kwartesencja

• 11. Kwartesencja

Royal String Quartet

Już po raz jedenasty Royal String Quartet zaprasza na Kwartesencję. Ten cykl koncertów to spotkanie artystów wkraczających na światową scenę, muzyków, którzy lubią grać razem, kompozytorów, którzy tworzą gorącą, współczesną sztukę.

Royalsi to muzycy, którym nowość, zmiana, postęp – są zawsze bliskie. Ciągle  poszukują nowych dróg i zaskakujących połączeń. Grając muzykę najnowszą, nie zapominają jednak o historii kwartetu. Ewoluują: kiedyś specjalizowali się w Haydnie, Mozarcie, Beethovenie – dzisiaj zamawiają nowe utwory i przekraczają granice estetyk.

Mieszać style i gatunki, schodzić z utartych ścieżek, łączyć fantastycznych artystów światowego formatu, którzy na co dzień nie spotykają się na scenie, ani nawet na antenie tej samej stacji radiowej. To wszystko jest kwintesencją Kwartesencji – jedynego takiego cyklu koncertów w Polsce, który zyskał ważne miejsce w kalendarzu kulturalnym stolicy i zdobył specyficzną publiczność. Specyficzną, bo niezwykle różnorodną, jak różnorodny jest program każdej edycji festiwalu.

Gospodarze Kwartesencji, muzycy Royal String Quartet, festiwal wymyślili i od 2004 roku organizują, prezentując medium kwartetu smyczkowego w najrozmaitszych ujęciach. Obok klasyki ważne miejsce zajmuje tu także nowa muzyka: dużym echem odbiły się prezentowane na festiwalu interpretacje utworów Henryka Mikołaja Góreckiego czy George’a Crumba, a z myślą o RSQ nowe utwory napisali Paweł Szymański, Wojciech Blecharz czy Andrzej Kwieciński. Z muzykami z RSQ spotkali się już na warszawskiej scenie m.in. legendarny Stephen Kovacevich, Ingolf Wunder, jedna z najciekawszych współczesnych pianistek Angela Hewitt, wspaniały Mark Padmore, ale także Kayah, Stanisława Celińska („Nowa Warszawa”), Kwadrofonik czy Kapela ze wsi Warszawa. Gwiazdy najlepszych filharmonii i gwiazdy muzycznej alternatywy koncertujące razem – to jest możliwe tylko na Kwartesencji! Dzięki gościom z drugiej strony muzycznej „barykady” festiwal zyskuje dodatkowy wymiar i luźny, nieformalny charakter spotkania towarzyskiego.

W tym roku gościem będzie Barbara Kinga Majewska, artystka wykorzystująca całe bogactwo ludzkiego głosu. Kto pamięta ją z Instalakcji, „Zwycięstwa nad Słońcem”, „Czarodziejskiej Góry” Mykietyna i Festiwalu Kwadrofonik wie, że tego koncertu nie można przegapić.

O prapremierze nowego utworu: „Powidoki i podźwięki są ze mną od dawna. Przybierają jednak różne formy. Kiedyś, jak u W. Strzemińskiego, były feerią barw. Tym razem będzie im bliżej do poetyki cieni A. Giacomettiego. Będą więc achromatyczne. Cień to przecież idealny powidok. Cień to może też podźwięk. To nie będzie kolorowa muzyka...” Tak o swoim utworze pisze Marcin Stańczyk.

Czwartek, 12 listopada 2015, 20.30 - Barbara Kinga Majewska i Royal String Quartet

G. Allegri – Miserere mei, Deus (arr. M. Pepol)
A. Pärt - Fratres
A. Lucier - Navigations
M. Stańczyk - Powidoki (2015, prapremiera)

Royal String Quartet - nominowany do prestiżowej nagrody Royal Philharmonic Society to dziś jeden z najbardziej dynamicznie działających kwartetów smyczkowych na świecie. W swoim repertuarze łączy wybitne dzieła przeszłości i nową muzykę, odważnie przekraczając granice gatunków. Zbiera entuzjastyczne recenzje dzięki interpretacjom utworów Beethovena, Szymanowskiego, Szostakowicza, Góreckiego, przyczynia się też do odkrywania mniej znanej w świecie polskiej muzyki, m.in. Zarębskiego, Różyckiego czy Bacewicz. Współpracuje z wybitnymi artystami rozmaitych dziedzin muzyki, śmiało wpisuje się też w świat popkultury. Więcej na stronie: royalstringquartet.pl

Barbara Kinga Majewska - klasycznie wykształcona śpiewaczka, która kształciła się w Uniwersytecie Muzycznym w Detmold a także w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie. Jest obecnie jedną z najbardziej rozchwytywanych wokalistek muzyki współczesnej w Polsce, która współpracowała z takimi kompozytorami jak Paweł Mykietyn ("Czarodziejska Góra"), Aleksandra Gryka, Andrzej Kwieciński, Wojciech Blecharz.